Nauka szybkiego czytania - Jak ćwiczyć mięśnie oka?

Edukacja    
ocena

Mięśnie oka są w szybkim czytaniu bardzo eksploatowane. Oczy pracują niezwykle intensywnie, ogarniając w krótkim czasie duże obszary tekstu. Wzrok potrzebuje ćwiczeń i rozgrzewki przed każdym treningiem czytania, aby osiągać lepsze wyniki pracy, a jednocześnie zachowywać komfort patrzenia.

Nauka szybkiego czytania - Jak ćwiczyć mięśnie oka?

photoxpress.com

W tradycyjnym sposobie czytania wzrok zatrzymuje się na każdym słowie w poszczególnych linijkach. Z tego powodu czytanie zajmuje dużo czasu. Aby szybko czytać, trzeba ograniczyć takie zatrzymywanie się i poszerzyć pole widzenia. Tylko wygimnastykowane mięśnie oka są w stanie sprostać wyraźnemu spostrzeganiu dużych obszarów tekstu z jednoczesnym nienapinaniem narządu wzroku.

Ćwiczenia rozpoczynamy od wybrania w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy, dwóch punktów oddalonych od siebie co najmniej o 1 m. Mogą być to przedmioty bądź wierzchołki tych przedmiotów, ale powinny znajdować się na jednej linii, równolegle. Następnie przerzucamy wzrok z jednego punktu na drugi (mając otwarte powieki). W dalszej kolejności wykonujemy wybrane ćwiczenia z gimnastyki oka:

- pod zamkniętymi powiekami spoglądanie wzrokiem wysoko ku górze, potem maksymalnie ku dołowi. Powtarzamy kilka razy. Następnie (nadal przy zamkniętych oczach) spoglądamy jak najdalej w prawo, potem w lewo. Znowu kilkakrotnie powtarzamy.

- „rysowanie” znaku nieskończoności, figur geometrycznych lub różnym obrazów pod zamkniętymi powiekami. Każda figura bądź obraz jest „rysowana” najpierw jednym okiem, potem drugim, w kilkukrotnych powtórzeniach. Staramy się, aby tworzone obiekty były jak największe.

- zajmujemy wygodną, odprężającą pozycję. Spoglądając daleko przed siebie, wybieramy punkt, na przykład za oknem. Wyznaczamy też drugi punkt, najlepiej palec wskazujący, w odległości około 50 cm od oczu. Kilka razy wodzimy uniesionym palcem od punktu do punktu, od tego wybranego daleko, do oznaczonego blisko.

- przykładanie rąk do zamkniętych oczu w taki sposób, aby całe je zakryć. Ważne jest utrzymywanie prostego kręgosłupa.

UWAGA!

Po każdym intensywnym ćwiczeniu, zwłaszcza z przeskakiwaniem wzroku czy „rysowaniem” obrazów, mięśnie oka należy rozluźnić. Świetnie sprawdza się ostatnie z powyższych ćwiczeń, w którym zasłaniamy dłońmi zamknięte oczy. Dobrze jest mieć wtedy ciepłe ręce, co uzyskamy pocierając ręką o rękę. Takie przykładanie rozgrzanych dłoni do oczu, daje im przyjemny odpoczynek.

Czy znacie inne ćwiczenia na rozluźnienie mięśni oka? Dajcie znać w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

Polecamy