Nauka szybkiego czytania – koncentracja uwagi

Edukacja    
ocena

Koncentracja uwagi, obok relaksacji, jest niezmiernie ważnym elementem szybkiego czytania. Skupienie na tym, co się robi, stwarza warunki do efektywnej pracy i odnotowania wyraźnych postępów. Słaba koncentracja uwarunkowana wieloma czynnikami (rozmyślaniem o kilku sprawach naraz, sennością, zmęczeniem), będzie spowalniać proces czytania, osłabiać rozumienie czytanego tekstu, a tym samym pamięć.

Nauka szybkiego czytania – koncentracja uwagi

sxc.hu

Koncentracja jest maksymalnym skupieniem uwagi na danym zagadnieniu, utrzymywanym przez pewien czas. Służyć ma to wyłączeniu myśli niezwiązanych z czytaniem. W tym celu trzeba zastosować wybrane ćwiczenia.

Można wykonać zadanie, w którym należy wyszukać w podanym tekście określone litery. Jeśli mamy taką możliwość, korzystamy z materiałów dostępnych na kursach szybkiego czytania (do tego ćwiczenia przygotowywane są ciągi liter). Świetną rozgrzewką przed szybkim czytaniem będzie wyszukiwanie jednej litery, na przykład „b”, we wszystkich słowach na jednej stronie gazety.

Możemy również zastosować podkreślanie rzeczowników, czasowników, wyrazów z „nie” oraz słów rozpoczynających się wielką literą. Wyszukiwanie można urozmaicać na inne sposoby – zaznaczać określone rodzaje znaków interpunkcyjnych, przymiotniki czy wyrazy o żądanej liczbie liter, na przykład trzyliterowe. Nie zaszkodzi, jeśli już w tym ćwiczeniu uruchomimy stoper – skontrolujemy wtedy wciąż rosnące przyspieszenie wykonania zadania.

Odmianą powyższego ćwiczenia jest wyszukiwanie w ciągu cyfr jednej określonej lub tej, która znajduje się na początku zestawu.

Następnie proponujemy jeszcze inne ćwiczenie – wyszukiwanie w co najmniej trzycyfrowych liczbach podane cyfry na właściwym miejscu (235 697 395 454… - zakreśl liczby, w których „9” jest na drugim miejscu).

Innym, ciekawym ćwiczeniem jest wyszczególnianie w ciągach cyfr lub liter określonych ciągów, na przykład:

w ciągu: 12587987325827330258203392583333472258 podkreśl ciąg: 258

w ciągu: ABBHGNDJIDJIBHGMSJSLBHGPWLSBBHG podkreśl ciąg: BHG

Ponadto mózg potrafi się koncentrować drogą poniższych ćwiczeń:

- tworzenie synonimów do podanych słów,

- w ustalonym czasie wyszukujemy w tekście powtarzające się słowa. Potem sprawdzamy, ile razy dane słowo zostało przeoczone. Można nawet wyszukiwać numery w książce telefonicznej.

UWAGA!

Warto podjąć się również koncentracji polegającej na wpatrywaniu się przez dłuższy czas w jeden punkt lub przedmiot. Ważne jest odganianie niepotrzebnych myśli i całkowite skupienie uwagi na tym wybranym miejscu.

Czy znacie inne ćwiczenia na skoncentrowanie uwagi? A może macie na to swoje sposoby? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =

Polecamy