Nauka szybkiego czytania – Mentalny Trening Aktywizacyjny

Edukacja    
ocena

Mentalny Trening Aktywizacyjny, zwany inaczej „joggingiem umysłu”, jest rozgrzewką mózgu przed czekającą go pracą. Tak jak przed wysiłkiem w sporcie potrzebna jest rozgrzewka, tak mózg potrzebuje rozgrzewki przed wysiłkiem umysłowym. Aby uniknąć zmęczenia i poczucia blokady w szybkim czytaniu, trzeba rozruszać struktury mózgu. Taka rozgrzewka jest zalecana nie tylko przed treningiem szybkiego czytania, ale przed każdą pracą aktywizującą umysł, zwłaszcza egzaminami, kolokwiami czy sprawdzianami.

Nauka szybkiego czytania – Mentalny Trening Aktywizacyjny

photoxpress.com

Mentalny Trening Aktywizacyjny polega na myślowym (mentalnym) rozwiązywaniu jakiegoś problemu, bez względu na jego efekt końcowy. Liczy się sama aktywność, proces i droga do rozwiązania (stąd nazwa „trening”). Określenie „aktywizacyjny” wskazuje na aktywizowanie całego mózgu, przez co po zakończonej rozgrzewce działamy na wyższych obrotach. Dzięki joggingowi odnosimy korzyści na różnych polach: umysłowym (przyspieszając przyswajanie), emocjonalnym (poprawia się samopoczucie, pojawia się zaangażowanie) oraz fizycznym (czujemy się bardziej skoncentrowani i przytomni).

W ramach joggingu sięgamy przede wszystkim po gry logiczne lub zadania matematyczne. Dodatkowo można przeprowadzić wiele ćwiczeń:

- wypisanie na kartce papieru jak najwięcej rzeczowników rozpoczynających się określoną literą, na przykład „a” (czas wykonania zadania – 1 minuta),

- wybranie litery i szybkie wymyślanie słów kończących się na tą literę,

- tworzenie nowych słów z liter podanego wyrazu, na przykład  „KALORYFER”. W ćwiczeniu tym preferowane są długie słowa wyjściowe, gdyż umożliwi to składanie wielu nowych słów.

- układanie zdań (bardzo często absurdalnych), w których wszystkie wyrazy rozpoczynają się na tą samą literę,

- wybieramy jedną z książek. Zakładamy, że w czasie trzech minut, wertując kolejne stronice, będziemy wyszukiwać w nich i jednocześnie zliczać, określone słowa. Ustalamy specyfikę słów, czyli to, co mamy znajdować (dowolne słowo, na przykład „ale” bądź jakikolwiek symbol),

- wykonywanie w pamięci skomplikowanych zadań matematycznych, na przykład mnożenie liczb dwucyfrowych (18x26) lub obliczanie potęg. Oczywiście, celem nie jest uzyskanie poprawnego wyniku, ale praca umysłu zmierzająca do rozwiązania. Początkowo operacje matematyczne nie muszą być aż tak bardzo skomplikowane. Podczas jednego „joggingu umysłu” najlepiej jest zmierzać do rozwiązania trzech działań.

Czy wykonujecie jogging umysłu przed wzmożonym wysiłkiem umysłowym? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =

Polecamy