Nauka szybkiego czytania - podstawowe zasady

Edukacja    
ocena

W szybkim czytaniu wykorzystujemy wiedzę na temat ludzkiej pamięci, procesów myślowych i funkcjonowania ludzkiego umysłu. Treningi są tak pokierowane, aby umiejętność szybkiego czytania została wypracowana na solidnych podstawach. Warunkiem osiągania dobrych rezultatów i coraz szybszego czytania, są oczywiście ćwiczenia. Nauka musi też przebiegać według pewnych zasad.

Ćwiczenia wymagają konsekwencji i dyscypliny, gdyż powinny być wykonywane niemal codziennie. Co prawda w toku nauki wejdziemy w pewien rytm, ale zawsze trzeba poświęcić na to trochę czasu. Tylko wtedy tempo czytania będzie sukcesywnie wzrastać i możliwa będzie bieżąca samokontrola. Powinniśmy pilnować regularności codziennych ćwiczeń, w końcu staną się nawykiem.

Osoby słabo motywujące się wewnętrznie powinny rozważyć możliwość zapisania się na profesjonalny kurs szybkiego czytania. Zbieranie informacji w Internecie zabiera dużo czasu, poza tym może się zdarzyć, ze nie wszystko uwzględnimy w naszej nauce. Podczas regularnych, prawdopodobnie cotygodniowych spotkań, trenerzy skontrolują poziom pracy domowej i udzielą ważnych wskazówek.

W warunkach domowych musimy pamiętać, aby zawsze przeprowadzać cały trening, według kolejnych etapów (a więc uwzględniając relaks, koncentrację czy gimnastykę oka). Tylko wtedy nauka szybkiego czytania będzie miała sens. Musimy pracować w stanie odprężenia i jednocześnie koncentracji. Trudno pracować w takim stanie, gdy od razu zabieramy się do ćwiczeń z książką.

Książki, na których ćwiczymy, powinny być napisane komfortową dla oka czcionką. Wybieramy pozycje nas interesujące. W pracy stawiamy sobie cele, do których konsekwentnie dążymy.

Prędkość czytania dostosowujemy do celu lektury i stopnia jej trudności. Wiele zasad w nauce szybkiego czytania dotyczy samej metodyki, zwłaszcza czytania ze wskaźnikiem (patyczkiem lub długopisem), którym wodzimy po tekście czy też obejmowania wzrokiem grup wyrazów, a nie pojedynczych słów.

W trakcie ćwiczeń trzeba też zmierzać do wyeliminowania subwokalizacji, czyli tzw. czytania w myślach bądź wymawiania czytanego tekstu na głos. Jest to przeszkoda, która niezmiernie pogarsza tempo czytania, a którą trzeba pokonać.

Po zakończonym treningu szybkiego czytania dobrze jest, na podstawie przepracowanego tekstu, zrobić notatki (oczywiście, techniką map myśli). W ten sposób przećwiczymy również metody szybkiego zapamiętywania.

Czy myślicie, że nauka szybkiego czytania jest łatwa? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =

Polecamy