Poszerzanie pola widzenia jest bardzo ważnym ćwiczeniem w nauce szybkiego czytania. Cel jest ważny, gdyż im szersze pole widzenia, tym mózg przyswaja więcej słów.

W ćwiczeniach zmierza się do skracania czasu wpatrywania się w tablicę oraz do spostrzegania wielu liczb w czasie tego jednego zatrzymania wzroku. Rozszerzanie pola widzenia będzie skutkować podczas czytania jakiegokolwiek tekstu zmniejszeniem liczby zatrzymań w danym wersie. Czytając tradycyjnie, zatrzymujemy się na każdym słowie, czytając szybko – za jednym „zamachem” ogarniamy kilka słów.

Ćwiczenia rozpoczynamy od tablic o małym rozstawieniu, najlepiej w kształcie kwadratu. Wtedy taka przykładowa tablica wygląda następująco:

tablice schulza

Jak należy ćwiczyć?

Patrzymy w centrum, na liczbę na środku tablicy (czyli pole oznaczone czerwoną czcionką). Skupiając wzrok na tej liczbie, nie ruszając oczami, staramy się ujrzeć zawartość pozostałych kwadratów. W niektórych ćwiczeniach liczba ze środka tablicy zostaje zastąpiona czerwoną kropką. Bez względu na to, co znajduje się w centrum, nie można odrywać od tego wzroku. Dla osoby ćwiczącej na tablicach Schulza nie ma znaczenia kolejność odczytywania pól. Może uświadamiać sobie zawartość tabeli kolumnami z góry na dół, bądź wierszami. Nie ma przeciwwskazań, by robić to skokowo, bez zachowania jakiejkolwiek kolejności.

Wraz z kolejnymi ćwiczeniami tablice można rozszerzać, co zmusi oczy do patrzenia na szerszym polu widzenia. Wyglądałoby to następująco:

tablice schulza

W ćwiczeniach z wykorzystaniem tablic Schulza uwzględniono możliwość zwiększania poziomu trudności. Wpatrując się nadal w środek tablicy, staramy się uporządkować liczby obok według określonej kolejności, zazwyczaj od liczby (bądź cyfry) najmniejszej do największej. Oczywiście, w tablicach jest wtedy zachowana kolejność:

szybkie czytanie

Uwaga!

Internetowe generatory tablic Schulza umożliwiają zmiany rozmiaru tablic, ich zawartości oraz stwarzają możliwość przeprowadzania treningów na czas. Opcje te sprawiają, że praca z tablicami Schulza nie jest monotonna.

Czy opanowaliście sztukę szybkiego czytania? Jaką metodą do tego doszliście? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNadmierny optymizm na giełdzie – jak sobie radzić?
Następny artykułIntuicja – co to jest?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here