Nauka szybkiego czytania – tablice Schulza

Edukacja    
ocena

Tablice Schulza są diagramami, tabelkami służącymi do ćwiczeń mięśni oka. W efekcie pracy z tymi tablicami poszerzamy nasze pole widzenia. Można korzystać z wydrukowanych plansz bądź ze specjalnego generatora tablic Schulza dostępnego w Internecie.

Nauka szybkiego czytania – tablice Schulza

Poszerzanie pola widzenia jest bardzo ważnym ćwiczeniem w nauce szybkiego czytania. Cel jest ważny, gdyż im szersze pole widzenia, tym mózg przyswaja więcej słów.

W ćwiczeniach zmierza się do skracania czasu wpatrywania się w tablicę oraz do spostrzegania wielu liczb w czasie tego jednego zatrzymania wzroku. Rozszerzanie pola widzenia będzie skutkować podczas czytania jakiegokolwiek tekstu zmniejszeniem liczby zatrzymań w danym wersie. Czytając tradycyjnie, zatrzymujemy się na każdym słowie, czytając szybko – za jednym „zamachem” ogarniamy kilka słów.

Ćwiczenia rozpoczynamy od tablic o małym rozstawieniu, najlepiej w kształcie kwadratu. Wtedy taka przykładowa tablica wygląda następująco:

tablice schulza

Jak należy ćwiczyć?

Patrzymy w centrum, na liczbę na środku tablicy (czyli pole oznaczone czerwoną czcionką). Skupiając wzrok na tej liczbie, nie ruszając oczami, staramy się ujrzeć zawartość pozostałych kwadratów. W niektórych ćwiczeniach liczba ze środka tablicy zostaje zastąpiona czerwoną kropką. Bez względu na to, co znajduje się w centrum, nie można odrywać od tego wzroku. Dla osoby ćwiczącej na tablicach Schulza nie ma znaczenia kolejność odczytywania pól. Może uświadamiać sobie zawartość tabeli kolumnami z góry na dół, bądź wierszami. Nie ma przeciwwskazań, by robić to skokowo, bez zachowania jakiejkolwiek kolejności.

Wraz z kolejnymi ćwiczeniami tablice można rozszerzać, co zmusi oczy do patrzenia na szerszym polu widzenia. Wyglądałoby to następująco:

tablice schulza

W ćwiczeniach z wykorzystaniem tablic Schulza uwzględniono możliwość zwiększania poziomu trudności. Wpatrując się nadal w środek tablicy, staramy się uporządkować liczby obok według określonej kolejności, zazwyczaj od liczby (bądź cyfry) najmniejszej do największej. Oczywiście, w tablicach jest wtedy zachowana kolejność:

szybkie czytanie

UWAGA!

Internetowe generatory tablic Schulza umożliwiają zmiany rozmiaru tablic, ich zawartości oraz stwarzają możliwość przeprowadzania treningów na czas. Opcje te sprawiają, że praca z tablicami Schulza nie jest monotonna.

Czy opanowaliście sztukę szybkiego czytania? Jaką metodą do tego doszliście? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
4.25
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =

Polecamy

E-learning - zalety, wady

E-learning - zalety, wady

Katarzyna Aleksandrzak

Case study - co to, na czym polega?

Case study - co to, na czym polega?

Katarzyna Aleksandrzak

Cel szkolenia BHP

Cel szkolenia BHP

Katarzyna Aleksandrzak