Nauka szybkiego czytania – techniki relaksacyjne

Edukacja    
ocena

Brak relaksu we wszystkim, co w życiu robimy, może zakłócić radość płynącą z samego wykonywania czynności. Podobnie w nauce szybkiego czytania. Jeśli spinamy się, przeliczając z zapałem czytane słowa na minutę, gdy ważny jest tylko efekt końcowy, prawdopodobnie uzyskamy gorsze wyniki. Relaks wpływa w znaczącej mierze na komfort pracy, a tym samym na jej rezultaty.

Nauka szybkiego czytania – techniki relaksacyjne

sxc.hu

Relaks świetnie wpływa na funkcjonowanie mózgu. Uwzględniając jego zalety, kursy szybkiego czytania rozpoczynają się właśnie od niego. Chwila relaksu jest konieczna, by zwolnić w codziennym biegu, przestawić się na inną jakość myślenia i działać w odprężeniu. Napięcie i niepokój wykluczają swobodną pracę. Wyciszenie i rozluźnienie ciała, spowoduje, że mózg wkroczy w fale Alfa. Fale te są wzbudzane w czasie relaksu i uspokojenia, mając większy potencjał elektryczny od fal Beta. Różnice są znaczące (Alfa – 50 mikrovolt, Beta – zaledwie 20 mikrovolt), co wywołuje większą trwałość śladów pamięciowych.

Odprężenie przyczynia się również do aktywacji prawej półkuli mózgu. Oznacza to, że poprzez znaczną ilość zaangażowanych w proces uczenia się neuronów, zostaje pobudzona większa część mózgu. Relaks ma jeszcze jedno kolosalne znaczenie – zrelaksowane ciało działa komfortowo na oczy, które podczas szybkiego czytania intensywnie pracują. Spinanie się może w efekcie zawęzić pole widzenia, a więc zmniejszyć efektywność przyswajania treści.

Aby dobrze się zrelaksować, trzeba przyjąć wygodną pozycję. Dla jednych będzie to zagłębienie się w miękkim fotelu, dla innych położenie się na łóżku lub podłodze. Równie ważne jest świadome i głębokie oddychanie. Wdech i długi wydech (najlepiej dwa razy dłuższy niż wdech), potem zamknięcie oczu. Oddychanie powinno być powolne, odprężające, ze stopniowym „wyłączeniem się” od wszystkiego wokoło. Świetne efekty przynosi wizualizacja.

Pozwolimy wtedy zrelaksować się ciału i rozluźnić umysł. Najprościej rzecz ujmując, wizualizacja jest wyobrażaniem sobie różnych rzeczy i zjawisk. Początkowo może być to jabłko, oglądane myślowo ze wszystkich stron. Potem można spróbować wyobrażeń cudownych ogrodów, przyjemnych widoków, ulubionych zapachów i smaków.

UWAGA!

Dobre efekty przynosi również delikatne napinanie, a następnie rozluźnianie poszczególnych mięśni ciała. Zaczynamy wtedy od głowy i mięśni twarzy, kończąc na palcach stóp. Możemy też wykonać ćwiczenie w odwrotnej kolejności.

Czy macie inne sposoby na relaksowanie się w trakcie nauki? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =