Nauka w domu - za i przeciw

Edukacja    
ocena

Nauka w domu zamiast w szkole ma swoje plusy, jak i minusy. Pamiętajmy, iż każde dziecko ma obowiązek uczęszczania do szkoły, jednakże czasem zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko w wyniku m.in. choroby, poważnej kontuzji czy niepełnosprawności może ubiegać się o indywidualny tok nauczania w domu.

Nauka w domu - za i przeciw

photoxpress.com

Z pewnością nauka w domu wiąże się dla dziecka z większą wygodą. Nie musi codziennie rano wcześnie wstawać do szkoły, gdyż umawia się  z nauczycielem na konkretną godzinę, która odpowiada zarówno dziecku jak i nauczającemu. Gdy dziecko ma możliwość nauki w domu nie jest narażone na różne stresogenne czynniki i bodźce, które towarzyszą mu podczas czasu spędzanego w szkole. Dziecko nie jest narażone na stres, a nauce zwykle towarzyszy miła i przyjemna atmosfera. Nauczyciel nie jest sfrustrowany grupą uczniów, nie musi ich przekrzykiwać, ale skupia się na jednej osoby i konkretnym problemie. Jego charakter pracy jest dużo bardziej wydajniejszy.

Pamiętajmy, iż w klasie nauczyciel nie ma możliwości skupienia się na każdym uczniu z osobna, ale przerabia materiał w nadziei, że wszyscy zrozumieją. Również kontakt między uczniem a nauczycielem nie jest tak zdystansowany jak w szkole, indywidualny tryb nauki powoduje iż zbliżają się do siebie, a dziecko w konsekwencji ma większą motywację do nauki.

Jednakże oprócz tych wszystkich zalet, są także wady tego, że dziecko nie chodzi do szkoły. Przede wszystkim nie ma ono kontaktu z rówieśnikami, co w konsekwencji może doprowadzić do zamykania się na życie towarzyskie. Takie dziecko po dłuższym czasie nie potrafi już współdziałać w grupie, współpracować z innymi dziećmi, co z pewnością odbije się echem na jego późniejszą przyszłość zawodową.

Warto zadbać, aby nauka w domu nie przebiegała przez długi czas. Jeżeli dziecku towarzyszy kontuzja, nauka w domu odniesie wiele korzyści dla dziecka, ale spowoduje tęsknotę za życiem towarzyskim, które jest podstawą życia każdego człowieka. Gdy dziecko jest niepełnosprawne rodzice powinni zastanowić się nad wyborem odpowiedniej szkoły specjalnej, w której nauczanie będzie dostosowane do możliwości każdego dziecka, jak również nauka odbywać się będzie w małych grupach. Rodzice powinni dbać o to, aby nauka w domu nie spowodowała utraty kontaktu z rówieśnikami.

A co Wy myślicie na ten temat? Widzicie więcej plusów czy minusów? Podzielcie się opiniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =

Polecamy

Zabawy plastyczne dla dzieci

Zabawy plastyczne dla dzieci

Agnieszka Gradowska

Case study - co to, na czym polega?

Case study - co to, na czym polega?

Katarzyna Aleksandrzak

Cel szkolenia BHP

Cel szkolenia BHP

Katarzyna Aleksandrzak