Rodzaje pamięci - krótkotrwała, sensoryczna i długotrwała

Edukacja    
ocena

Dzięki pamięci przechowujemy, przypominamy sobie i rozpoznajemy przeżyte zdarzenia i zdobyte wiadomości. Nie wszyscy zapamiętują tyle samo. Praca pamięci uzależniona jest od wielu czynników, między innymi ogólnego stanu zdrowia człowieka, jego samopoczucia, stosowanej diety, ale też wysypiania się i rozluźnienia. Ponadto w obrębie samej pamięci wyróżniamy jej trzy rodzaje: pamięć sensoryczną, krótkotrwałą oraz długotrwałą.

Pamięć sensoryczna jest pewnego rodzaju rejestrem bodźców. Działa zaledwie w momencie odbierania wrażeń (głównie widoków, dźwięków, zapachów), ale już  nie podczas rozpoznawania i przydzielania bodźców do określonej kategorii.

Pamięć krótkotrwała lokuje się pomiędzy ulotną pamięcią sensoryczną, a zapamiętywaniem długotrwałym. Aby bodziec trafił  z pamięci sensorycznej do krótkotrwałej, musimy zwrócić na niego uwagę. Pamięć krótkotrwała pogarsza się wraz z wiekiem. Nieraz możemy zauważyć, że osoby starsze świetnie pamiętają wydarzenia z lat młodości, podczas gdy nowe wiadomości nie zapadają na dłużej w pamięci. Metody szybkiego zapamiętywania polegają na upychaniu w pamięci krótkotrwałej dużych jednostek informacji. Aby informacja zakorzeniła się w pamięci krótkotrwałej na dłużej, trzeba ją często powtarzać. Ponadto pamięć krótkotrwała jest miejscem, gdzie informacje są opracowywane, wiązane z już znanymi, a następnie wysyłane do pamięci długoterminowej. Pamięć krótkotrwała charakteryzuje się ograniczoną pojemnością oraz ograniczonym czasem przechowywania informacji.

Pamięć długotrwała składa się z tego wszystkiego, co zostało przeniesione z pamięci sensorycznej i krótkotrwałej. To bogactwo doświadczeń, wydarzeń, umiejętności, słów, reguł, kategorii, myśli, opinie oraz oczywiście – wiadomości. To również wiedza o świecie, którą zdobyliśmy. Dokonany zapis w pamięci długotrwałej ogranicza się nie tylko do rzeczy pamiętanych, ale też umożliwia rozumowanie, rozwiązywanie problemów czy tworzenie (myślenie o tym, czego się jeszcze nie doświadczyło). W pamięci długotrwałej wszystko jest przeanalizowane i poukładane według określonych kategorii oraz znaczeń.

UWAGA!

Wydobywanie, a więc odzyskiwanie przechowywanych informacji, może przebiegać na dwa sposoby. Po pierwsze, drogą przypominania (odtwarzania sytuacji, z którą kiedyś się zetknęliśmy), po drugie poprzez rozpoznawanie (uświadamianie sobie, że z danym bodźcem mieliśmy już wcześniej do czynienia).

Jak ćwiczycie i rozwijacie swoją pamięć? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

Polecamy

Zabawy plastyczne dla dzieci

Zabawy plastyczne dla dzieci

Agnieszka Gradowska

Case study - co to, na czym polega?

Case study - co to, na czym polega?

Katarzyna Aleksandrzak

Cel szkolenia BHP

Cel szkolenia BHP

Katarzyna Aleksandrzak