Studia doktoranckie - czy warto?

Edukacja    
ocena

Decyzja o podjęciu doktoratu należy do jednych z najważniejszych decyzji. Wynika to z faktu, że konsekwencją tego naukowego wyzwania jest poświęcenie kliku lat na prowadzenie intensywnej pracy badawczej. Odpowiedź na pytanie postawione w tytule nie należy do łatwych, ponieważ jest ona uzależniona od różnych czynników: zawodowych i osobistych.

Robienie doktoratu na pewno nie jest stratą czasu. Przez klika lat przygotowywania publikacji, uczestnictwa w zajęciach, prowadzenia badań naukowych czy wykładów ze studentami można stać się ekspertem w określonej dziedzinie. Również ciągły kontakt z uczelnią, udział w konferencjach czy pisanie publikacji naukowych może być ciekawym doświadczeń. Powstaje jednak pytanie: czy zdobycie stopnia naukowego poprawi Twoją sytuację na rynku pracy? Czy sprawi, że będziesz otrzymywać atrakcyjne propozycje, z adekwatnym do twojego statusu wynagrodzenie?

Zależy to od twojego statusu na rynku zawodowym. Jeśli dysponujesz pewnym doświadczeniem, to wtedy twoja sytuacja może się poprawić. Zdobycie stopnia naukowego może sprawić, że wzrośnie twoja atrakcyjność zawodowa. Po prostu tytuł naukowy stanie się dodatkowym potwierdzeniem kompetencji. Jednak w takim przypadku robienie doktoratu wiąże się z poniesieniem naprawdę sporych kosztów finansowych.

Trochę inaczej wygląda to w sytuacji osób, które niedawno ukończyły uczelnię wyższą i brakuje im doświadczenia zawodowego. Nie bez znaczenia jest wtedy fakt, że podjęcie decyzji o robieniu doktoratu może utrudnić się znalezienie pracy w ciągu tych kilku lat. Może się zdarzyć, że to, iż musisz chodzić na zajęcia i prowadzić je będzie czynnikiem zniechęcającym potencjalnych pracodawców. Po prostu, robienie doktoratu może obniżyć twoją dyspozycyjność czasową. Jednak podjęcie decyzji o rezygnacji z doktoratu nie oznacza, że już nigdy nie podejmiesz tego wyzwania. Poza tym nie musisz rezygnować ze swoich intelektualnych pasji. Już mając tytuł mgr czy inż. możesz publikować artykuły czy brać udział w konferencji. Oznacza to, że nie robiąc oficjalnie doktoratu, tworzysz sobie dorobek naukowy. Potem przyda ci się on, gdy pojawi się możliwość powalczenia o wyższy stopień naukowy. A jeśli nie, to będziesz ekspertem w określonej dziedzinie ze stopniem mgr czy inż.

W praktyce robienie doktoratu najbardziej przydaje się (i jest konieczne), gdy swoją przyszłość zawodową wiążesz z pracą na uczelni wyższej. W związku z tym podejmując decyzję o podjęciu tego intelektualnego wyzwania musisz zawsze mieć na uwadze perspektywy pracy akademickiej jako wykładowca. Nie ma takiego problemu, gdy już pracujesz na uczelni. Wtedy bardzo często się zdarza, że zostaniesz zobligowany do zrobienia doktoratu w określonym czasie.

Uważacie, że warto w dzisiejszych czasach kończyć studia doktoranckie? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =