Edukacja Studia doktoranckie - czy warto?

Studia doktoranckie – czy warto?

-

Robienie doktoratu na pewno nie jest stratą czasu. Przez klika lat przygotowywania publikacji, uczestnictwa w zajęciach, prowadzenia badań naukowych czy wykładów ze studentami można stać się ekspertem w określonej dziedzinie. Również ciągły kontakt z uczelnią, udział w konferencjach czy pisanie publikacji naukowych może być ciekawym doświadczeń. Powstaje jednak pytanie: czy zdobycie stopnia naukowego poprawi Twoją sytuację na rynku pracy? Czy sprawi, że będziesz otrzymywać atrakcyjne propozycje, z adekwatnym do twojego statusu wynagrodzenie?

Zależy to od twojego statusu na rynku zawodowym. Jeśli dysponujesz pewnym doświadczeniem, to wtedy twoja sytuacja może się poprawić. Zdobycie stopnia naukowego może sprawić, że wzrośnie twoja atrakcyjność zawodowa. Po prostu tytuł naukowy stanie się dodatkowym potwierdzeniem kompetencji. Jednak w takim przypadku robienie doktoratu wiąże się z poniesieniem naprawdę sporych kosztów finansowych.

Trochę inaczej wygląda to w sytuacji osób, które niedawno ukończyły uczelnię wyższą i brakuje im doświadczenia zawodowego. Nie bez znaczenia jest wtedy fakt, że podjęcie decyzji o robieniu doktoratu może utrudnić się znalezienie pracy w ciągu tych kilku lat. Może się zdarzyć, że to, iż musisz chodzić na zajęcia i prowadzić je będzie czynnikiem zniechęcającym potencjalnych pracodawców. Po prostu, robienie doktoratu może obniżyć twoją dyspozycyjność czasową. Jednak podjęcie decyzji o rezygnacji z doktoratu nie oznacza, że już nigdy nie podejmiesz tego wyzwania. Poza tym nie musisz rezygnować ze swoich intelektualnych pasji. Już mając tytuł mgr czy inż. możesz publikować artykuły czy brać udział w konferencji. Oznacza to, że nie robiąc oficjalnie doktoratu, tworzysz sobie dorobek naukowy. Potem przyda ci się on, gdy pojawi się możliwość powalczenia o wyższy stopień naukowy. A jeśli nie, to będziesz ekspertem w określonej dziedzinie ze stopniem mgr czy inż.

W praktyce robienie doktoratu najbardziej przydaje się (i jest konieczne), gdy swoją przyszłość zawodową wiążesz z pracą na uczelni wyższej. W związku z tym podejmując decyzję o podjęciu tego intelektualnego wyzwania musisz zawsze mieć na uwadze perspektywy pracy akademickiej jako wykładowca. Nie ma takiego problemu, gdy już pracujesz na uczelni. Wtedy bardzo często się zdarza, że zostaniesz zobligowany do zrobienia doktoratu w określonym czasie.

Uważacie, że warto w dzisiejszych czasach kończyć studia doktoranckie? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Małgorzata Łyczak

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak przytyć domowym sposobem?

We współczesnym świecie pogoń za szczupłą sylwetką jest na porządku dziennym. Nie dotyczy to jednak wszystkich. Niektóre osoby mają odwrotny problem: chcą za wszelką cenę przybrać na wadze. Pytamy: jak przytyć zdrowo?

Wypowiedzenie umowy zlecenia – wzór

Wypowiedzenie umowy zlecenia regulują przepisy art....

Zobacz też

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie – informacje

Ogród Doświadczeń będący hołdem oddanym Stanisławowi Lemowi, to jedno z miejsce, w którym aktywny wypoczynek łączy się ze zdobywaniem wiedzy. Dotyczy ona zasad i praw rządzących światem fizyki. A jest to możliwe dzięki kilkudziesięciu urządzeniom rozmieszczonym na tym terenie. Tutaj nie będą się nudzić ani dzieci, ani dorośli, zaś wizyta w ogrodzie stanie się dowodem, że nauka fizyki może być ciekawa i wciągająca.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: