Studia na ASP - czy warto, opinie

Edukacja    
ocena

Studia na ASP to niewątpliwie wielka przygoda oraz możliwość zdobycia ciekawych doświadczeń. Jest to jednak również ciężka praca nad sobą, ciągłe doskonalenie zdolności artystycznych oraz nauka kreatywnego myślenia. Liczba miejsc na uczelniach jest bardzo mała, chętnych jest natomiast o wiele więcej.

Studia na ASP - czy warto, opinie

sxc.hu

Często na jedno miejsce przypada kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu kandydatów, dodajmy że egzaminy również nie należą do najprostszych. Najpierw odbywa się przegląd i ocena prac kandydata, gdy przebiegnie ona pomyślnie osoba zostaje dopuszczona do egzaminu praktycznego z rysunku, malarstwa, a na niektóre kierunki również z rzeźby. Po pozytywnym zaliczeniu części praktycznej, w zależności od uczelni, przychodzi pora na egzamin teoretyczny, rozmowę kwalifikacyjną lub autoprezentację.

Wiele uczelni posiada Wydziały Sztuk Pięknych, jednak jeśli chodzi o studia artystyczne to ASP cieszy się najlepszą renomą. W Polsce Akademie Sztuk Pięknych znajdują się w: Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, oprócz jest jeszcze Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (w latach 1996 - 2010 funkcjonujący pod nazwa Akademii Sztuk Pięknych). Na ASP można studiować m.in. Malarstwo, Grafikę, Rzeźbę, Wzornictwo, Architekturę wnętrz, Scenografię, Konserwację i restaurację dzieł sztuki, a także Projektowanie tkaniny i ubioru. Bardzo często w ramach danego kierunku wybiera się również specjalizację. Studia prowadzone są w systemie dziennym, wieczorowym i zaocznym - przy czym niektóre kierunki, jak np. konserwacja dzieł sztuki realizowana jest tylko w trybie dziennym. W zależności od kierunku nauka ma charakter jednolity lub dwustopniowy - czyli 3-letnie (czasami 3,5-letnie) studia licencjackie, plus dwa lata uzupełniających studiów magisterskich. Tu znów wyjątek stanowi wspomniana konserwacja dzieł sztuki, gdyż studia na tym kierunku są jednolite i trwają 6 lat.

Zajęcia na ASP odbywają się w niewielkich grupach, mają formę wykładów, prezentacji i warsztatów. Prowadzone są w salach lub w terenie, np. w zabytkowych obiektach lub w plenerze. W trakcie trwania nauki studenci biorą udział w praktykach oraz licznych plenerach rysunkowo-malarskich. Oprócz praktycznych zajęć kierunkowych absolwenci ASP posiadają gruntowne przygotowanie z zakresu historii i teorii sztuki. Studia na ASP to również możliwość poznania ciekawych ludzi, ponieważ uczelnie posiadają swój specyficzny klimat. Bardzo często zdarza się, że osoby, którym nie udało dostać się na studia za pierwszym razem, podchodzą do egzaminów kilka lat z rzędu, aby tylko studiować na wymarzonej uczelni.

A co Wy myślicie o studiach na ASP? Podzielcie się opiniami!

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =