Szkolenia webcast - co to jest, na czym polega?

Edukacja    
ocena

Jednoznaczne zdefiniowanie pojęcia webcastingu jest dość skomplikowane z uwagi na jego różnorodność znaczeniową w zakresie metod komunikacji. Generalnie termin odnosi się do sposobu nadawania danych audio, wideo i innych poprzez sieć, od nadawcy do wielu odbiorców. Szkolenia typu webcast mogą być dostarczane „na żywo” lub z opóźnieniem („na żądanie”). Warto zaznaczyć, że korzystanie ze streamingu umożliwia oglądanie materiałów bez uprzedniego pobierania ich na dysk twardy.

Szkolenia webcast - co to jest, na czym polega?

photoxpress.com

Przykładów zastosowania webcastingu można znaleźć w internecie sporo. Korzystają z niego stacje telewizyjne, w celu emitowania swoich programów. Podobnie działają telewizje edukacyjne. Przyjęło się uważać, że webcast jest raczej nieinteraktywną formą przekazu. Jednak łączenie różnych technik umożliwiło zmianę takiego stanu rzeczy.

Prowadzenie szkolenia poprzedza jego projektowanie, w przypadku webcastu to newralgiczny element. Szkolenia webcast powinno rozpocząć precyzowanie i analizowanie celów, jakie chcemy osiągnąć poprzez szkolenie. Dopiero po zdefiniowaniu tego, co konkretnie planujemy otrzymać, możemy zająć się dobieraniem narzędzi i ustalaniem procedur -tworzeniem scenariusza szkolenia.

Olbrzymie znaczenie dla ustalenia cech, jakie nadamy webcastowi, ma rodzaj i liczba uczestników szkolenia. Trzeba też wziąć pod uwagę stopień zaawansowania uczestników w zakresie obsługi oprogramowania webcastowego. Planując naukę dla amatorów musimy uwzględnić odpowiedni zapas czasu na wyjaśnienia i problemy techniczne, które na pewno wystąpią.

Szkolenia webcast mogą odbywać się przy wspólnej obecności trenera i części uczestników w jednym miejscu lub wszystkich uczestników razem i trenera oddzielnie. Trzecią opcją jest sytuacja, gdy zarówno trener, jak i uczestnicy, nie przebywają w jednym miejscu. To kryterium obecności również jest istotne przy planowaniu sesji, podobnie jak kwestia dostępu - szkolenie może być otwarte lub zamknięte, tylko dla wybranej grupy zaproszonych uczestników.

Żeby dobrze przygotować szkolenie webcast, trzeba ustalić na ile interaktywne mają być zajęcia. Na ten aspekt spory wpływ ma liczba użytkowników kursu. Ogólnie im większa grupa, tym niższy poziom interakcji. Jeśli szkolenie ma być interaktywne, to z czego będziemy korzystać? Mamy do dyspozycji np. czat, ankiety, whiteboard w czasie rzeczywistym, współdzielenie pulpitu lub dokumentów. Na koniec warto zastanowić się nad tym, czy będziemy mieli odpowiednie wsparcie w postaci moderatora (w przypadku większej liczby uczestników na czacie - niezbędne).

Znając te wszystkie właściwości planowanego programu oraz mając gotowy scenariusz, czeka nas przeprowadzenie zajęć. Jak dobrze poprowadzić szkolenie webcast? Najważniejsze, nie czytać. Najlepszą metodą nasenną dla uczestników wszelkich form wykładów, jest prowadzący zajęcia odczytujący tekst z kartki lub, w nowoczesnej wersji, z ekranu komputera. Szkolenie webcast to specyficzna forma edukacji, do jej wad należy problem z koncentracją osób szkolonych na przekazie. Dodanie do tego metody „wykładowcy - lektora” to gwarantowana porażka dydaktyczna. Staranna dykcja i unikanie monotonii głosu pomogą w podtrzymaniu zainteresowania osób szkolonych.

UWAGA!

Jak zawsze przy przekazywaniu obszerniejszych treści, dobrze jest streszczać i podsumowywać kolejno omawiane zagadnienia. Na wstępie powiedzieć o czym się opowie, a na końcu - o czym się mówiło. Nawet jeśli w którymś momencie stracimy uwagę odbiorcy, postępując zgodnie z tymi zasadami zwiększamy szansę, że nas usłyszy i zapamięta. Warto również umiejętnie aktywizować uczestników szkolenia.

Mieliście kiedyś do czynienia z webcastingiem? W jakiej sytuacji? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

Polecamy