Szkolenie z asertywności - na czym polega?

Edukacja    
ocena

Szkolenia z asertywności mogą odbywać się w różnych kontekstach, w zależności od potrzeb odbiorców, dla których są dedykowane. Mogą to być szkolenia dla kobiet w biznesie, dla młodzieży, dla menadżerów czy też dostosowane do potrzeb szerszych grup. Zasadniczym elementem takich treningów powinny być ćwiczenia praktyczne, wsparte niezbędną ilością wiedzy teoretycznej z tego obszaru.

Szkolenie z asertywności - na czym polega?

photoxpress.com

Ważne, by zapoznać uczestników z rozróżnieniem między zachowaniami biernymi, agresywnymi i asertywnymi. Takie zagadnienia można poruszyć w oparciu o teorię analizy transakcyjnej Erica Berne’a, który stworzył ją na potrzeby wyjaśnienia relacji międzyludzkich. Jego koncepcja stanów Ja (Rodzic, Dorosły, Dziecko) pozwala w czytelny sposób przestawić reguły i role, w jakie wchodzimy w kontaktach z innymi. Jednocześnie jest to świetna metoda stanowiąca punkt wyjścia dla rozważań, w jaki sposób uniknąć tworzenia się trudnych sytuacji, w których kumulacja błędnych reakcji prowadzi do konfliktów lub nieefektywnych rozwiązań.

Kolejnym istotnym elementem szkoleń z zakresu asertywności jest przedstawienie uwarunkowań, które umożliwiają wdrożenie zachowań asertywnych. Praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobytej podczas takich zajęć często wymaga dokonania zmian w swojej postawie przez uczestników, co bywa zadaniem trudnym. Dlatego dobrze jest podkreślać wartość asertywności w życiu i jej znaczący wpływ na poziom samooceny. Żeby umożliwić szkolonym szybsze dostrzeżenie pozytywnych skutków tej zmiany, warto na jednym z początkowych etapów spotkania zastosować ćwiczenia, które pomagają dokonać samooceny zdolności do asertywnych zachowań. W połączeniu z zabawami integracyjnymi może być to atrakcyjne wprowadzenie do praktycznej części szkolenia.

Znaczącą częścią szkoleń dotyczących asertywności powinny być zadania związane z umiejętnością radzenia sobie z krytyką i pochwałami. Ten element obejmuje zarówno umiejętność przyjmowania krytyki, jak i takiego prowadzenia rozmowy, by otrzymywaną krytykę przekształcić na konstruktywną. Podobnie ważnymi zagadnieniami są zdolności samodzielnego tworzenia komunikatów krytyki konstruktywnej oraz pochwał. Wartościowym podsumowaniem zajęć jest próba zbudowania planu rozwoju umiejętności asertywnych i ich stosowania dla każdego z uczestników. Takie podejście sprzyja utrwalaniu zdobytych informacji i zdolności, a jednocześnie ma moc motywacyjną dzięki indywidualizacji wniosków.

Co myślicie o szkoleniu z asertywności? Wzięlibyście w nim udział? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy