Szkolenie z technik autoprezentacji - na czym polega?

Edukacja    
ocena

Sposób, w jaki postrzega nas otoczenie jest niezmiernie ważny z perspektywy osiągania celów, które sobie stawiamy. Szczególnie w kontekście życia zawodowego. W wielu branżach odpowiednie kreowanie własnego wizerunku stanowi, wręcz przysłowiowe, być albo nie być. Świadome i sprawne kierowanie wrażeniem to umiejętność niezwykle pożądana w każdym obszarze życia. Dlatego szkolenia z technik autoprezentacji wciąż zyskują nowych klientów.

Oferta szkoleń, podczas których porusza się zagadnienia związane z autoprezentacją jest bardzo bogata. Jest to wynikiem mnogości elementów składających się na wizerunek. Można sobie wyobrazić sytuację, w której przed salą pełną obcych ludzi staje prelegent. Co będzie decydowało o tym, jak zostanie oceniony przez audytorium? Oczywiście treść jego wypowiedzi, nasuwa się jako pierwsza odpowiedź. Nic bardziej mylnego. Okazuje się bowiem, że wypowiadane przez niego słowa stanowią mniej niż dziesięć procent tego, na czym skupi się uwaga odbiorców. Właściwie to sposób w jaki mówi, jego zachowania, mowa ciała i wygląd będą tak naprawdę stanowiły podstawy do ukształtowania o nim opinii.

UWAGA!

Szkolenia z technik prezentacji najczęściej poruszają kilka nurtów zagadnień. Wiele czasu poświęca się na część dotyczącą mowy ciała, nazywanej również komunikacją niewerbalną. Jest to ten element autoprezentacji, który nie w pełni i nie zawsze poddaje się całkowitej kontroli. Jednak znajomość znaczenia podstawowych gestów i postaw, może pomóc w budowaniu pożądanego wizerunku.

Tak jest na przykład w przypadku treningów, jakim poddawani bywają politycy. Zwraca się im uwagę na ruchy, które zdradzają nerwowość, niepewność czy są jednoznacznym wskaźnikiem kłamstwa. Oczywiście celem jest opanowanie ich nieświadomego używania. Podczas szkoleń świadomego kierowania wrażeniem mówi się też o znaczeniu stroju, makijażu, dodatków i innych elementów wylądu. Żeby skutecznie przekonać uczestników szkolenia do wagi tych elementów, czasem wystarczy zapoznać ich z nagraniami lub zdjęciami osób różnorodnie wyglądających w tych samych sytuacjach. Łatwo wtedy wskazać na zmiany oceny takich cech jak profesjonalizm, wzbudzanie zaufania itp.

Bardzo często warsztaty autoprezentacji łączy się z tematyką prezentacji i wystąpień. Z uwagi na ich uzupełniający się charakter i możliwość wskazania walorów praktycznych świadomego budowania wizerunku, zabieg taki jest bardzo skuteczny i często oczekiwany przez klientów szkoleń.

Braliście kiedyś udział w jakimś szkoleniu? Czego dotyczyło i czy uważacie, że było przydatne? Podzielcie się opiniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =