Szkolenie z technik mediacyjnych - jak wygląda?

Edukacja    
ocena

Mediacja jest sposobem na rozwiązanie konfliktu poprzez udział mediatora, reprezentującego równorzędnie interesy obu stron. Jej celem jest osiągnięcie porozumienia, będącego rozwiązaniem zadowalającym z punktu widzenia każdej ze stron sporu. Mediatorzy są obiektywni i pośredniczą jedynie w komunikacji, organizują jej proces, ukierunkowują odpowiednio „uchodzenie” emocji. Merytoryka, rozwiązania i argumentacja leżą w gestii uczestników sporu.

Szkolenie z technik mediacyjnych - jak wygląda?

photoxpress.com

Mediacje mają swoje zastosowanie w różnych rodzajach konfrontacji, mogą to być na przykład problemy rodzinne, wewnątrz- i zewnątrzfirmowe, pomiędzy grupami reprezentującymi różne profesje (np. związki zawodowe), a ich pracodawcami. Ogólnie dzieli się je na gospodarcze, cywilne, rodzinne, oświatowe, pracownicze, społeczne, karne, dla nieletnich i okołorozwodowe.

Zakres edukacji dla profesjonalnych mediatorów określony jest w załączniku doRozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 maja 2001 r. oraz w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 czerwca 2003 r. Z oferty takich wystandaryzowanych szkoleń można skorzystać kierując się informacjami Polskiego Centrum Mediacji. Tam też można dowiedzieć się, jakie kryteria należy spełnić, by zostać wpisanym na listy rekomendowanych przez PCM stałych mediatorów w różnych dziedzinach. Są również propozycje studiów podyplomowych z mediacji, niektóre dofinansowywane z EFS.

Umiejętności mediacyjnych można uczyć się również w trakcie szkoleń dedykowanych osobom chcącym pomagać w rozwiązywaniu sporów, które nie są kierowane do oficjalnych mediacji, na przykład dla potrzeb prywatnych lub wewnątrzfirmowych. Najczęściej moduł dotykający tej tematyki jest wkomponowany w większą całość programu zajmującego się negocjacjami. Techniki mediacyjne można pogrupować na ogólne, neutralizujące konflikt, budowania współdziałania, rozwiązywania problemu i zabezpieczania realizacji.

UWAGA!

W obrębie każdej z tych kategorii umieszcza się kilka lub kilkanaście poszczególnych technik. Z uwagi na rodzaj materiału wymagający nabywania umiejętności poprzez doświadczanie, dobre warsztaty i szkolenia mediacji prowadzone są za pomocą ćwiczeń, najlepiej w oparciu o realne sytuacje z praktyki profesjonalnych mediatorów.

Braliście kiedyś udział w jakimś szkoleniu? Czego dotyczyło i czy uważacie, że było przydatne? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =

Polecamy

Zabawy plastyczne dla dzieci

Zabawy plastyczne dla dzieci

Agnieszka Gradowska

Case study - co to, na czym polega?

Case study - co to, na czym polega?

Katarzyna Aleksandrzak

Cel szkolenia BHP

Cel szkolenia BHP

Katarzyna Aleksandrzak