Edukacja Szkolenie z technik mediacyjnych - jak wygląda?

Szkolenie z technik mediacyjnych – jak wygląda?

-

Mediacje mają swoje zastosowanie w różnych rodzajach konfrontacji, mogą to być na przykład problemy rodzinne, wewnątrz- i zewnątrzfirmowe, pomiędzy grupami reprezentującymi różne profesje (np. związki zawodowe), a ich pracodawcami. Ogólnie dzieli się je na gospodarcze, cywilne, rodzinne, oświatowe, pracownicze, społeczne, karne, dla nieletnich i okołorozwodowe.

Zakres edukacji dla profesjonalnych mediatorów określony jest w załączniku doRozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 maja 2001 r. oraz w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 czerwca 2003 r. Z oferty takich wystandaryzowanych szkoleń można skorzystać kierując się informacjami Polskiego Centrum Mediacji. Tam też można dowiedzieć się, jakie kryteria należy spełnić, by zostać wpisanym na listy rekomendowanych przez PCM stałych mediatorów w różnych dziedzinach. Są również propozycje studiów podyplomowych z mediacji, niektóre dofinansowywane z EFS.

Umiejętności mediacyjnych można uczyć się również w trakcie szkoleń dedykowanych osobom chcącym pomagać w rozwiązywaniu sporów, które nie są kierowane do oficjalnych mediacji, na przykład dla potrzeb prywatnych lub wewnątrzfirmowych. Najczęściej moduł dotykający tej tematyki jest wkomponowany w większą całość programu zajmującego się negocjacjami. Techniki mediacyjne można pogrupować na ogólne, neutralizujące konflikt, budowania współdziałania, rozwiązywania problemu i zabezpieczania realizacji.

Uwaga!

W obrębie każdej z tych kategorii umieszcza się kilka lub kilkanaście poszczególnych technik. Z uwagi na rodzaj materiału wymagający nabywania umiejętności poprzez doświadczanie, dobre warsztaty i szkolenia mediacji prowadzone są za pomocą ćwiczeń, najlepiej w oparciu o realne sytuacje z praktyki profesjonalnych mediatorów.

Braliście kiedyś udział w jakimś szkoleniu? Czego dotyczyło i czy uważacie, że było przydatne? Podzielcie się opiniami.

Katarzyna Aleksandrzak

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Croissanty – przepis

Croissanty to tradycyjne francuskie rogaliki śniadaniowe, najczęściej z marmoladą lub dżemem. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są kruche z zewnątrz, bardzo puszyste w środku i jak przystało na francuskie rogaliki są bardzo aromatyczne, o lekko maślanym smaku. Sposobów na ich wykonanie jest bardzo dużo. Wybór polega głównie na tym, czy wykonująca je osoba jest cierpliwa, ambitna i ciasto na rogaliki chce zagnieść sama, czy też raczej mamy do czynienia z sytuacją awaryjną, kiedy rogaliki chcemy wykonać szybko i nie możemy poświecić im zbyt dużo czasu.

Jak wyrobić kartę kierowcy?

Karta kierowcy jest specjalnym dokumentem przeznaczonym dla kierowców, którzy korzystają z systemu tachografów zapisujących szczegółowe dane o każdym przejeździe, czasie jego trwania, prędkości podczas przejazdu. Informacje te są zapisywane właśnie na karcie kierowcy. Sama karta służy identyfikacji poszczególnych kierowców i współpracuje z modułem tachografu. Karta kierowcy jest wydawana na wniosek, przesłany pocztą do organu zajmującego się wyrabianiem tych dokumentów. Regulacje dotyczące tachografów i wydawanie kart kierowcy (oraz tzw. kart warsztatowych, karty przedsiębiorcy) zawiera ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o systemie tachografów cyfrowych. Kto i w jaki sposób może wnieść taki wniosek? Do kogo należy go wysłać?

Zobacz też

Mieczyk – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Mieczyki są najbardziej lubianymi roślinami ozdobnymi naszych ogrodów. Przywędrowały do nas z centralnej Afryki. Są to rośliny dorastające nawet do 1,5 metra wysokości. Mają nierozgałęzioną, prostą łodygę, na końcu której znajduje się kłosowaty kwiatostan, składający się nawet z 24 sztuk pojedynczych kwiatów. Jak zadbać o mieczyki w naszym ogrodzie?

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: