Wady i zalety samodzielnej nauki języka

Edukacja    
ocena

Jeśli na swój sposób czujesz (lub masz złe doświadczenia), że kursy językowe nie są przeznaczone dla Ciebie, możesz spróbować uczyć się sam. Jeśli jesteś jednak zdeterminowany, aby nauczyć się języka angielskiego i zależy Ci na tym, jak na niczym innym, możesz spróbować. Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie samodzielnego uczenia się, warto zapoznać się poniższymi wadami, jak i zaletami takiego właśnie toku nauki. Pamiętaj jednak, że samodzielna nauka nie jest dla wszystkich.

Wady i zalety samodzielnej nauki języka

sxc.hu

Zacznijmy od zalet, z których na pewno zdałaś/eś sobie sprawę, jeśli w ogóle rozważałeś/aś podjęcie nauki w ten właśnie sposób.

1. Poprzez samodzielną naukę jesteś w stanie zaoszczędzić pieniądze. Nierzadko przecież, kurs lub indywidualne lekcje to nie lada wydatek.

2. Twoja sesja z angielskim odbywać się będzie w miejscu, które sam sobie wybierzesz, tj. w Twoim mieszkaniu czy miejscu pracy, kiedy akurat masz wolną chwilę.

3. Jesteś panem swojego czasu – nie musisz tak planować dnia, aby na 17 zdążyć na kurs/lekcje, ponieważ to Ty sam ustalasz godziny nauki.

4. To Ty wybierasz sobie podręcznik i materiały, z których będziesz się uczył. Nic nie jest narzucane z góry.

5. Sam planujesz swój tok nauki. Na jednej lekcji możesz oglądać anglojęzyczny film, na drugiej czytać anglojęzyczną książkę, a na następnej dopiero uczyć się formalnie tj. korzystając z podręcznika.

6. To Ty narzucasz sobie styl nauki. Znasz siebie, wiesz, czy jesteś wzrokowcem, słuchowcem bądź kinestetykiem i jesteś w stanie dobrać ćwiczenia, bazując na tej wiedzy.

7. Nareszcie nie musisz się denerwować z powodu publicznych wypowiedzi, do jakich byłeś zmuszany na kursie czy wygłaszaniem wcześniej przygotowanych prezentacji.

8. Ucząc się samemu, stajesz się bardziej zdyscyplinowany, samowystarczalny oraz bardziej odpowiedzialny na swój własny postęp. W razie porażki, nie możesz obwiniać lektora, który źle spełnił swój obowiązek, ale siebie samego.

Minusów samodzielnego uczenia się nie ma tak wiele jak zalet, ale niektóre z nich mogą być decydujące, jeśli chodzi o wybór toku nauczania.

1. Ucząc się samemu, nie masz styczności z nauczycielem czy lektorem, który w razie potrzeby, mógłby objaśnić Ci trudne aspekty związane z językiem, tj. użycie poszczególnych czasów itp.

2. Jeśli nie należysz do osób wytrwałych w swoich postanowieniach, czy nie wierzącą we własne możliwości, samodzielna nauka prawdopodobnie nie jest dla Ciebie.

3. Nie jesteś osobą systematyczną? Odpuść sobie ten tok nauki. Podstawą samodzielnej nauki jest systematyczność, jeśli nie jesteś w stanie przeznaczyć codziennie od 15 do 20 minut na naukę języka angielskiego, nie rób sobie złudzeń co do spektakularnych efektów.

4. Wszystko spoczywa na Twoich barkach, jeśli postanowisz uczyć się sam/a. Musisz zorganizować swoje lekcje, wybrać podręcznik, zrobić plan nauczania: nowy materiał, powtórka, sprawdzenie umiejętności.

5. Musisz zadbać o to, aby się wewnętrznie motywować. Na kursie nie miałbyś takich problemów. Sama obecność kolegów jest motywująca, chcesz być lepszy,  aby dobrze wypaść w ich oczach. Motywująca jest także świadomość, że płacisz za kurs, niejednokrotnie niemałe pieniądze, a więc robisz wszystko, aby wynieść z niego jak najwięcej.

Zapoznałeś się już ze wszystkimi zaproponowanymi tutaj plusami i minusami samodzielnej nauki języka angielskiego. Decyzja należy do Ciebie!

Czy potraficie wymienić inne wady i zalety samodzielnej nauki języka? Podajcie je w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

Polecamy