Webcast - co to jest?

Edukacja    
ocena

Szkolenia za pomocą webcastów trafiają na problemy związane z umykającą uwagą odbiorców. Jak wyreżyserować webcast, by zminimalizować ryzyko tego zjawiska i zachęcić uczestnika do pełnego udziału w szkoleniu? Filmy webcast rządzą się prawami podobnymi do pokrewnych rodzajów produkcji. Podstawową zasadą jest dbałość o dynamikę przekazu.

Webcast - co to jest?

photoxpress.com

Zgodnie z regułami działania, jakim podlegają możliwości koncentracji uwagi, nadmierna statyczność obrazu na pewno szybko znuży odbiorcę. Webcasty zazwyczaj trwają od 45 do 60 minut, więc jest to spory przedział czasowy, który należy urozmaicić różnymi aktywnościami. Dobrą praktyką jest używanie narzędzi i pomocy szkoleniowych tak, by plan produkcji nie skupiał się jedynie na osobie trenera. Wygodne w użyciu są prezentacje multimedialne. Poza walorem porządkującym przekazywane treści i podkreślaniem najistotniejszych aspektów omawianego zagadnienia, atrakcyjny jest również ich graficzny charakter, dzięki któremu możemy wnieść nieco "akcji" do naszego webcastu. Ważne jest jednak, by nie przesadzać z liczbą informacji, jakie są podawane na kolejnych slajdach. Tak samo jak w przypadku prezentacji, których używa się do tradycyjnych wystąpień publicznych, tak i tu powinniśmy trzymać się pewnych reguł. Slajdy mają służyć jako wsparcie, a nie główny przekaźnik danych.

Znajdujący się na nich tekst i ewentualne grafiki muszą być używane z rozsądkiem i dozowane jedynie w niezbędnej ilości. Prezentacja jest drogowskazem, a nie podręcznikiem. Dodatkowym atutem strukturyzowania treści szkolenia za pomocą prezentacji jest to, że trener przechodząc pomiędzy kolejnymi planszami ściślej trzyma się głównego wątku tematu, co pozostaje nie bez znaczenia dla szkoleniowców, którzy mają kłopoty z nadmiernym wzbogacaniem wypowiedzi o wątki poboczne. W webcastach walka o uwagę uczestnika jest dość trudna, więc warto zapobiegać i panować nad możliwymi dystraktorami.

UWAGA!

Bardzo dobrym i poprawiającym efektywność webcastów obyczajem jest aktywizacja osób szkolonych. Różnorodne metody aktywizacyjne pozwalają przełamać barierę i stereotyp jednokierunkowości tego typu produkcji. O konkretnych zastosowaniach technik aktywizacji można dowiedzieć się więcej z odrębnego artykułu.

Nie mniej istotne dla reżyserii webcastu są podstawowe kwestie techniczne, takie jak odpowiednie ustawienie kamery i oświetlenia oraz zadbanie o bezusterkową emisję dźwięku. Podczas nagrywania webcastu kamera powinna obejmować przynajmniej całą górną część sylwetki prowadzącego, najlepiej, by znajdowała się na wysokości jego oczu. Światło należy ustawić w taki sposób, żeby dobrze oświetlać twarz trenera i na niej koncentrować uwagę odbiorców.

Co myślicie o webcastach? Podzielcie się opiniami/ wrażeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =

Polecamy

Zabawy plastyczne dla dzieci

Zabawy plastyczne dla dzieci

Agnieszka Gradowska

Case study - co to, na czym polega?

Case study - co to, na czym polega?

Katarzyna Aleksandrzak

Cel szkolenia BHP

Cel szkolenia BHP

Katarzyna Aleksandrzak