Edukacja Wykorzystanie e-learningu w szkole

Wykorzystanie e-learningu w szkole

-

Bogactwo technik, jakimi dysponuje e-learnig pozwala również na urozmaicenie zajęć. Można posłużyć się zarówno formą e-learningu prowadzonego z użyciem internetu, jak i tej opartej na wiedzy zebranej w kursy na płytach CD/DVD.

Na szczególną uwagę w związku z wykorzystaniem e-learningu w edukacji szkolnej zasługuje program Interkl@sa, zapoczątkowany w 1998 roku, mający na celu propagowanie i edukowanie w zakresie wykorzystania nowych technologii w nauczaniu. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć pod adresem www.interklasa.pl . Interkl@sa to również portal dedykowany zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Jest regularnie aktualizowany o newsy z obszaru nowych technologii oraz różnych dyscyplin naukowych. Zawiera bogatą bazę wiedzy podzieloną na poszczególne „przedmioty”, na przykład działy: geografia, historia, język polski itd. W obrębie każdego z nich znajdziemy vademecum – miejsce, gdzie zestawiono szeroki zakres informacji tematycznych, a nawet udostępniono możliwość zadawania pytań ekspertom. Są tu także gotowe lekcje on-line, w formie prezentacji na temat wybranych zagadnień z obszaru programu nauczania.

Uwaga!

Prezentacje są interaktywne, umożliwiają wykonywanie ćwiczeń i sprawdzanie poprawności udzielanych odpowiedzi. Po każdą taką lekcją użytkownicy portalu mogą umieszczać swoje komentarze. Dodatkowo, znajdziemy tam działy przeznaczone dla nauczycieli, które zawierają przykładowe scenariusze zajęć, sprawdzianów i obowiązujące podstawy programowe. Są tu także informacje dla zainteresowanych wychowaniem przedszkolnym, nauczaniem zintegrowanym i wprowadzaniem urozmaicenia w realizacji przedmiotów zawodowych.

Bardzo, bardzo bogata i interesująco skonstruowana baza wiedzy zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów oraz rodziców. Uwagę przyciąga też mnogość artykułów pisanych przez fachowców i metodyków, w których każdy rodzic dzieci w różnym wieku znajdzie coś ciekawego dla siebie. Dodatkowo forum dyskusyjne, z podziałem na odrębne sekcje dla uczniów, nauczycieli i pracowników placówek oświatowych. Wszystko to okraszone jest garścią ciekawostek, które mogą stanowić element przykuwający uczniów podczas lekcji.

Co myślicie o wykorzystywaniu metod e-learningowych w szkole? Podzielcie się opiniami.

Katarzyna Aleksandrzak

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Szafirek ogrodowy- sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Szafirek ogrodowy gwiazdą ogrodów nie jest, głownie przez swoją niepozorność. Jednak bardzo trudno byłoby sobie wyobrazić wiosenny pejzaż bez jego udziału.

Czy jestem gotowa na nowy związek?

Kiedy rozstajemy się z partnerem, często wydaje nam się, że długo nikomu nie zaufamy. Potem jednak poznajemy kogoś interesującego i zastanawiamy się nad kolejną bliską relacją. Kiedy powinniśmy rozpocząć nowy związek?

Zobacz też

Sposoby na przetrwanie kryzysu

Jak poradzić sobie z trzecią falą kryzysu? Gdzie szukać rozwiązań? Jak ukierunkować swoje cele?

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: