Edukacja Wyższe uczelnie - lepsze są płatne czy bezpłatne?

Wyższe uczelnie – lepsze są płatne czy bezpłatne?

-

Uczelnie bezpłatne to zazwyczaj uniwersytety. Nie zawsze jest łatwo zostać studentem uniwersyteckim. Konkurencja przerasta możliwości wielu, mimo iż bezpłatna edukacja bardzo nęci. Dodatkowym atutem studiowania na uczelni bezpłatnej i bogatej w tradycje jest prestiż. Wykształcenie uniwersyteckie daje uznanie, a nazwa uczelni dobrze się prezentuje w CV, które zostanie po ukończeniu szkoły wysłane do potencjalnego pracodawcy.

Ci, którzy myślą o kontynuowaniu nauki za granicą będą mieć ułatwioną sprawę, jeśli będą absolwentami uniwersytetu. Uczelnie państwowe uchodzą za takie, których poziom nauczania jest lepszy. Są rozpoznawane i uznawane przez uczelnie zagraniczne. Dzięki temu można łatwiej otrzymać stypendium lub kontynuować naukę na jednej z europejskich uczelni.

Istotną rzeczą, przemawiająca na korzyść uczelni państwowych jest też to, iż kadra profesorska jest zazwyczaj lepiej wykształcona, a przynajmniej za taką uchodzi. Profesorowie o wieloletnim doświadczeniu oraz posiadający najwyższe stopnie naukowe zasilają uniwersytety. Poziom nauki jest więc zazwyczaj wyższy, a studenci mogą korzystać z wielu stypendiów, brać udział w konkursach naukowych i innych imprezach edukacyjnych.

To jednak, co jest zaletą studiowania na uczelni państwowej i tym samym bezpłatnej, może tez stać się minusem. Uniwersytety, zdominowane przez kadrę sędziwych profesorów, często hamują pojawianie się nowych nurtów i prądów oraz metod. Przez to młodzi absolwenci pragnący kontynuować swoją działalność naukową i pozostać związanymi z uniwersytetem mają często ograniczone możliwości. Sędziwi pracownicy naukowi, od lat prowadzący te same zajęcia z użyciem niezmiennych metod, często mają monopol na prowadzenie tychże zajęć i stosowanie przez siebie uznanych metod.

Szkoły płatne, niepaństwowe, mimo że często nie mogą się pochwalić szeroko znanymi w świecie naukowym nazwiskami wykładowców, to jednak stanowią wyraz potrzeb współczesnego społeczeństwa. Dziś edukacja wyższa jest szeroko dostępna i coraz więcej osób z każdym rokiem marzy, by studiować. Uniwersytety nie dysponują taką ilością miejsc, by wszystkim zapewnić bezpłatna edukację.

Szkoły prywatne wychodzą też naprzeciw dzisiejszym potrzebom młodych. Ich profil odpowiada profilom kierunków uczelni europejskich. Wiele nowych nauk, jakich nie oferują uniwersytety, stanowi ofertę szkół niepublicznych.

Wybierając szkołę należy więc wziąć wiele czynników pod uwagę. Niektórym zależy bardziej na prestiżu, innym na tym, aby proces rekrutacji był łatwiejszy do przejścia. Należy rozważyć je wszystkie i podjąć właściwą decyzję.

Gdzie studiowaliście? Czy była to placówka prywatna czy państwowa? Jesteście zadowoleni z poziomu kształcenia wybranej przez Was szkoły wyższej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Podwyższenie kwoty udzielonego kredytu

Wielu klientów po spłaceniu części zadłużenia przekonuje się, że kwota uzyskanego kredytu okazała się nieadekwatna do ich potrzeb. Taka sytuacja bardzo często ma miejsce w przypadku nabycia mieszkania, którego remont okazał się zbyt kosztowny w stosunku do możliwości finansowych nowego właścicieli. Sytuacja tych osób okazuje się dość złożona. Mianowicie zaciągnięte zobowiązanie w znaczący sposób mogło zredukować ich zdolność kredytową, która ma niebagatelne znaczenie w przypadku składania wniosku kredytowego w innym banku.

Gesty, które uwodzą

W uwodzeniu ważne są nie tylko kwestie takie jak wygląd, czy odpowiednie sformułowania słowne, ale także wszystko, co nazywamy komunikacją niewerbalną. Za pomocą jakich gestów możesz więc poderwać chłopaka?

Zobacz też

Zmiany w prawie budowlanym 2011-2012

Zmiany w Ustawie o prawie budowlanym, jakie wejdą w życie w 2012 r., związane są między innymi z wejściem w życie Ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Brandit, czyli niemiecka marka za rozsądna cenę

Praca w trudnych warunkach czy odbywanie wyczerpującej, lecz dającej wiele satysfakcji aktywności fizycznej poza domem, może być powodem, dla...

W poszukiwaniu pozytywów – czyli na jaką maseczkę się zdecydować, żeby wyglądać dobrze?

Obecna sytuacja związana z koronawirusem, zaskoczyła wszystkich. Nikt nie spodziewał się, że życie przeniesie się prawie w całości do...

Może Cię zainteresuje: