Zabawy muzyczne dla dzieci – propozycje

Edukacja    
ocena

Muzyka towarzyszy przedszkolakom na co dzień. Wychowanie muzyczne jest równie ważne jak plastyczne. Maluszki nie powinny rozwijać się tylko w technikach plastycznych, nie obcując ze światem muzyki. Wszystko należy wypośrodkować i zadbać o równowagę w dziedzinach artystycznych.

Zabawy muzyczne dla dzieci – propozycje

photoxpress.com

Znaczenie muzyki w życiu każdego człowieka jest ogromne. Już w łonie mamy maluszek słyszy najprzyjemniejsze odgłosy dla ucha – bicie matczynego serca. W kolejnych miesiącach i latach muzyczne dźwięki spełniają wiele funkcji, począwszy od rozwoju procesów myślowych, pamięciowych poprzez wyciszanie i łagodzenie napięć. Śpiewanie piosenek, słuchanie ich i taniec to tylko niewielka część edukacji muzycznej. Przedszkole sprzyja jej głębszemu rozwojowi poprzez wykorzystanie obecności grupy. Włączanie muzyki w podstawową aktywność dziecięcą, jaką jest zabawa, przynosi najlepsze efekty. Przeplatanie ruchu, zabawy i odgłosów świetnie kształtuje pamięć słuchową.

Najbardziej znaną muzyczną zabawą jest poruszanie się w rytmie muzyki. Piosenka jest znakiem do tańczenia, jej wyłączenie – koniecznością zatrzymania w bezruchu. Zabawę możemy oczywiście urozmaicać, na przykład łącząc dany ruch z określonym odgłosem lub tempem muzyki (żwawa – dzieci podskakują, powolna – chodzą na czworakach).

Utwory muzyczne można również próbować wizualizować. Szczególnie pomocne podczas tego typu zajęć są utwory klasyczne, bez słów. Maluchy poruszają się w silnym powiewie wiatru, opadają jak liście na podłogę, paluszkami pokazują siąpiący deszcz i wiele innych. W pokazywaniu można użyć przeróżnych rekwizytów.

Ważne w zabawach muzycznych jest ćwiczenie spostrzegawczości. W tym celu przedszkolaki układają się wygodnie na podłodze, zakrywają oczy i wsłuchują się w dźwięki (w tym ćwiczeniu można wykorzystać nagrania z dźwiękami natury). Po wysłuchaniu odgłosów dzieci dzielą się wrażeniami z tego, co słyszały. Można spróbować pociągnąć dalej to zadanie – narysować to, co się słyszało.

Innym rodzajem ćwiczenia jest rozciągnięcie przed grupką dzieci parawanu lub dużego koca i wydawanie zza niego, przy użyciu przedmiotów, różnych dźwięków. Co można wykorzystać w tej zabawie? Wszystko co przyjdzie nam na myśl i wydaje dźwięki: podarcie kartki papieru, szeleszcząca folia aluminiowa, stukanie pokrywek, uderzenie w bębenek, budzik, itd.).

Niezmiernie ważną rolę w kształtowaniu muzycznej wrażliwości dzieci przedszkolnych pełnią zajęcia rytmiczne. Prowadzone są one przez wykształcone do tego osoby.

A Wy jakie znacie zabawy muzyczne dla dzieciaków? Piszcie swoje propozycje w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =

Polecamy