Zabawy plastyczne dla dzieci

Edukacja    
ocena

Plastyka jako dziedzina sztuki służy rozwijaniu wyobraźni dziecka, powoduje że widzi ono dalej, że widzi więcej. Uwrażliwia na to co jest wokoło. Dzieci jako twórcy mogą mieć poczucie wyjątkowości.

Zabawy plastyczne dla dzieci

photoxpress.com

Dzieci zazwyczaj bardzo lubią zabawy plastyczne. Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ dzięki temu nasze maleństwa mogą nawet jako bardzo małe ćwiczyć swoje rączki. Czyli pierwsze zabawy plastyczne to: lepienie z ciastoliny, piaskoliny czy piankoliny. Dużo radości mogą maluszkom dać zabawy w odciskanie swoich rączek. Pamiętajmy, że na rynku znajdują się specjalne farby do malowania rękoma przez dzieci. Można też zakupić specjalne stemple z gąbki – duże i małe. A skoro stemple, to następnym etapem mogą być pieczątki. Trzeba jednak pamiętać o specjalnym ubiorze dla dziecka, ponieważ można mieć duże kłopoty z ubraniami. W tym celu wykorzystujemy stare koszulki mamy lub taty lub zakupujemy plastikowe fartuchy.

Żyrafa – potrzebujemy opakowanie po sprayu do mycia okien, żółtego papieru samoprzylepnego i brązowej plasteliny. Opakowanie powinno być bardzo dokładnie umyte. Wycinamy (my lub dziecko - w zależności od wieku) z żółtego papieru takie kawałki aby okleić opakowanie. Oklejamy je i robimy kropki z plasteliny. Oklejamy również górę opakowania tak aby stworzyć głowę. Oczy i czułki robimy z plasteliny i doczepiamy ogon żółtego papieru. Tak zrobiona żyrafa może potem służyć do spryskiwania kwiatów doniczkowych.

Motyl - potrzebujemy duży karton i różnego rodzaju nasiona oraz mocny klej. Rysujemy schemat ogromnego motyla. Przyklejamy nasiona fasoli, maku, grochu czy ryżu tak, aby tworzyły piękne wzory. Praca jest prosta a bardzo efektowna. Może potem stanowić doskonałą ozdobę pokoju.

Ogród – potrzebujemy mąkę, tyle samo soli i troszkę wody. Mieszamy te składniki tak aby powstała jednolita masa. Rozsmarowujemy centymetrową warstwę na plastikowym, jednorazowym talerzu. Wcześniej udajemy się z dzieckiem na spacer i zbieramy różne skarby natury. Następnie umieszczamy je na naszym podkładzie z mąki i soli i zostawiamy na noc. Gdy masa wyschnie dziecko może kompozycję pomalować. Powstanie ciekawa przestrzenna kompozycja.

Cień – przygotowujemy kolorowy karton, prosimy dziecko o położenie na nim głowy i odrysowujemy ją. Potem zamieniamy się i dziecko odrysowuje głowę rodzica. Wycinamy głowy i naklejamy na kontrastujący papier. I zabawa skończona.

Kolaż – przygotowujemy zdjęcia z waszej rodziny, które mogą ulec zniszczeniu. Dziecko ma zadanie powycinać postacie bądź rzeczy i poukładać je według swojego pomysłu. Można na koniec dopracować obraz kredkami lub mazakami.

Mozaika – rysujemy schemat, na przykład: samochodu i przygotowujemy farby i waciki. Zadanie polega na stawianie kropek wacikami tak aby powstał obraz. Gdy farba wyschnie powstaje fantastyczny obraz.

Malowanie na chusteczkach higienicznych – nakładamy na chustki farbę za pomocą pędzelka lub wacika. Farba może być rozwodniona lub gęsta, będzie wówczas dawała różne efekty. Pomalowaną chustkę zostawiamy do zaschnięcia a następnie przyklejamy do kartki tworząc obraz. Na ozdobioną chustkę można jeszcze przykleić inne wzory.

Drewniane kwiaty – przygotowujemy kredki, temperówkę, kartkę oraz klej. Na kartkę przyklejamy jak najwięcej kwiatów stworzonych z pozostałości po temperowaniu kredek. Do każdego kwiatka trzeba dorysować łodygę z listkami i gotowy obraz. Prosta praca – nadaje się nawet dla mało sprawnych rączek.

Męska rzecz – przygotowujemy kartkę, farby i samochodziki z ciekawym bieżnikiem opon. Malujemy kartę dość grubą warstwą farby po czym jedziemy samochodzikami po naszej plamie. Powstają interesujące wzory. Praca ciekawie będzie wyglądać w ramce z kartki o odpowiednim kolorze.

Słodka praca – należy przygotować wodę z dużą ilością cukru. Malujemy tą cukrzoną wodą całą techniczną kartkę a następnie rysujemy dowolny rysunek farbami plakatowymi. Czekamy aż praca wyschnie – pilnujemy aby dzieci jej nie lizały.

Zaczarowana nitka – maczamy różnego rodzaju nicie farbie. Kładziemy pojedynczą nić na kartce, przykrywamy druga kartką i przyciskamy książką. Wyciągamy naszą nić w dowolny sposób. I podobnie robimy z innymi nićmi. Powstanie nietypowy obraz. Do końca sam twórca nie wie jak praca będzie wyglądała.

Negatyw – zazwyczaj prace wykonywane są na białej kartce a zamazywane kredką lub ołówkiem. Tym razem zrobimy odwrotnie – otóż całą kartkę dziecko zamalowuje ołówkiem a następnie gumką rysuje obraz. Praca wygląda ciekawie i tajemniczo.

Macie jakieś inne propozycje zabaw plastycznych? Podzielcie się pomysłami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

wow

~ / 2013-01-23 11:45:21
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy