Zalety leżakowania w przedszkolu

Edukacja    
ocena

Odpoczynek w ciągu dnia jest znaczącą kwestią dla prawidłowego rozwoju dziecka. Gdy dziecko przychodzi na świat przesypia większość dnia. Z czasem ilość snu znacznie się zmniejsza, a dziecko dużą część dnia spędza na zabawach, co nie oznacza, że sen przestaje być ważny i jest niepotrzebny.

Zalety leżakowania w przedszkolu

photoxpress.com

Bardzo często zdarza się, iż rodzice są już zmęczeni ciągle zmieniającym się rytmem snu swojego dziecka, dlatego decydują się zlikwidować popołudniową drzemkę na rzecz szybszego zasypiania i przesypania przez malucha pełnych nocy. Niestety organizm dziecka potrzebuje snu i co za tym idzie odpoczynku w ciągu dnia przynajmniej do piątego roku życia, a wydłużanie malcowi zabawy na rzecz popołudniowej drzemki negatywnie wpływa na jego rozwój.

Odpowiednia ilość snu wpływa na prawidłowy rozwój dziecka, nie tylko fizyczny ale także emocjonalny oraz społeczny, dlatego leżakowanie w przedszkolu wiąże się dla dziecka z wieloma korzyściami. Dziecko spędzając w przedszkolu większość dnia aktywnie spędza czas, dużo bardziej intensywnie niż w domu. Dlatego leżakowanie daje maluszkowi możliwość odpoczynku i nabrania sił. Dziecko, które ma możliwość, aby na chwilę się położyć przestaje być marudne, gdyż sen znacząco wpływa na regenerację jego sił. Znowu staje się gotowe do zabaw z rówieśnikami, nie jest płaczliwe i rozdrażnione.

Pamiętajmy, iż zabawom w przedszkolu towarzyszy zwykle hałas, gdyż nie sposób zapanować nad grupą maluszków, z których każde ma inne zainteresowania. Jedynym minusem jest nie tyle leżakowanie, co podejście niektórych rodziców którzy uniemożliwiają dziecku drzemkę w domu, odzwyczajają od popołudniowego odpoczynku i dlatego w przedszkolu opiekun grupy może mieć trudności, aby przekonać dziecko do położenia się po obiedzie. Zwykle, gdy dziecko obserwuje iż pozostali rówieśnicy grzecznie kładą się spać samo również tak zrobi, jednakże czasami potrzebne jest przeczytanie bajeczki czy zaśpiewanie kołysanki.

Leżakowanie w przedszkolu bardzo dobrze wpływa na dziecko. Jego organizm może zregenerować się podczas snu, odpocząć od zgiełku, hałasu i nadmiaru wrażeń. To również znaczący czas dla układu nerwowego dziecka, który po drzemce znowu będzie gotowy do pracy i zdobywania nowej wiedzy oraz doświadczeń ze zdwojoną siłą.

Wasze dziecko zostaje w przedszkolu na czas leżakowania? Lubi je czy też nie za bardzo? ;) Dajcie znać.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =