Zasady e-learningu

Edukacja    
ocena

Jednoznaczne określenie, czym jest e-learning, sprawia kłopoty nawet wysokiej klasy specjalistom tej dziedziny. Komplikacje te wynikają z różnorodności definicji, jakie się pojawiają. Różnice pomiędzy nimi wynikają natomiast z szerokości zakresu, jaki próbuje się temu pojęciu nadać. Najbezpieczniej jest więc zebrać po trosze od różnych mądrych głów i pozwolić czytelnikowi wybrać, co jest dla niego istotne.

Ogólnie można powiedzieć, że e-learning to jedna z form uczenia się na odległość, czyli tak zwanego distance learningu (d-learning). W ramach tej metody stosuje się nauczanie za pomocą internetu lub generalnie - komputera. Uczenie się w ten sposób wsparte jest bogatą paletą możliwości, jakie oferują technologie teleinformatyczne. W ramach e-learningu kategoryzuje się nie tylko te najczęściej spotykane formy, jak kursy przez internet lub intranet, ale również samodoskonalenie oparte na korzystaniu z programów czerpanych z nośników informacji, takich jak płyty CD czy DVD. Wszystkie te drogi udostępniania wiedzy powinny być połączone ze wsparciem ze strony szkoleniowców lub profesjonalistów w danej dziedzinie.

Szkolenia e-larningowe mogą być więc standardowym kursem online, opartym na jakiejś platformie, pozwalającej na udostępnianie treści edukacyjnych i wymianę informacji pomiędzy trenerem, a uczestnikami szkolenia. Do e-learningu zalicza się też konferencje internetowe, podczas których możliwa jest praca grupowa. Na podobnej zasadzie e-kursem będzie wideokonferencja. Wykłady e-learningowe mogą działać w trybie asynchronicznym, czyli być dostępne w wybranym przez osobę szkoloną momencie lub synchronicznym. W tym drugim przypadku grupa szkoleniowa wraz z trenerem spotyka się przy komputerach o określonej porze i rozpoczyna się spotkanie na żywo.

E-learnig może też polegać na prostszych zasadach, to znaczy odbywać się w formie komunikacji e-mailowej, prac na forach dyskusyjnych, komunikatorach itp. Praktykuje się też korzystanie z wszystkich tych narzędzi, w różnych konfiguracjach.

Przykładowe szkolenie może wyglądać tak, że najpierw użytkownicy dostają materiał szkoleniowy w postaci plików audio z nagraniem wykładu. Materiał jest rozsyłany na skrzynki mailowe. Należy zapoznać się z nim samodzielnie. W kolejnym kroku odbywa się spotkanie typu seminarium, organizowane za pomocą oprogramowania umożliwiającego odbywanie konferencji. Na tym etapie osoby szkolone spotykają się online w jakimś terminie, wszyscy mogą się ze sobą komunikować, zadawać pytania wykładowcy, który przygotował treść wcześniej podanego materiału. Spotkanie takie zakańcza się, po nim następuje dyskusja ze szkoleniowcem poprzez czat. Finalnie, nagranie ze „spotkania” i skrypt z dyskusji oraz materiałów, umieszcza się na serwerze, skąd mogą go czerpać uczestnicy, poprzez link udostępniony na forum towarzyszącym szkoleniu.

Co myślicie o zajęciach prowadzonych za pomocą metody e-learningu? Mogą być równie skuteczne jak "stacjonarne"? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =

Polecamy

Zabawy plastyczne dla dzieci

Zabawy plastyczne dla dzieci

Agnieszka Gradowska

Case study - co to, na czym polega?

Case study - co to, na czym polega?

Katarzyna Aleksandrzak

Cel szkolenia BHP

Cel szkolenia BHP

Katarzyna Aleksandrzak