Emerytura obywatelska - co to?

Emerytury    
ocena

Emerytura obywatelska jest to rodzaj świadczenia emerytalnego obowiązkowy i jednakowy dla wszystkich. Przykładem kraju, w którym działa taki system jest Kanada. Emerytury w Kanadzie nie są wysokie, ale państwo zapewnia w ten sposób przynajmniej minimum egzystencji dla swojego obywatela.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że pomimo niskiego świadczenia emerytalnego, system kanadyjski jest dość tani, a niezłe zarobki pozwalają mieszkańcom tego kraju odkładać dodatkowo pieniądze na starość.

Za przykładem Kanady, chcą iść niektórzy polscy politycy i ekonomiści, którzy uważają, że państwo powinno zagwarantować każdemu obywatelowi emeryturę w równej wysokości, która byłaby wypłacana z budżetu, natomiast oprócz tego każdy mógłby sobie odkładać pieniądze na dodatkową emeryturę. Pomysł popierany jest zwłaszcza przez polityków PSL oraz ekonomistów z centrum im. Adama Smitha, którzy wyliczyli, iż wysokość takiej emerytury wyniosłaby dla każdego Polaka 900 zł miesięcznie, reszta środków byłaby dostępna ze zgromadzonych oszczędności.

Najważniejszym argumentem, za którym opowiadają się zwolennicy emerytur obywatelskich są przede wszystkim koszty (likwidacja poboru i dzielenia składek oraz likwidacja bardzo wysokiego opodatkowania pracy w Polsce) i prostota takiego systemu, ponieważ każdy obywatel, niezależnie od tego czy płaci składki, otrzymywałby jednakowe świadczenie.

Przeciwnicy wprowadzenia takiej emerytury uważają, że w Polsce nie ma ona szans się sprawdzić, ponieważ Polacy bardzo mało oszczędzają, a ewentualna wysokość tego świadczenia może być dla obywatela zdecydowanie za niska. Część specjalistów nie jest również pewna, czy wprowadzenie takiej emerytury nie obciąży za bardzo budżetu. Często również pojawia się zarzut o sprawiedliwości takiego systemu (w Kanadzie emeryturę otrzymują również osoby niepłacące składek).

Należy jednak się poważnie zastanowić, na ile obecny system emerytalny w Polsce jest sprawiedliwy i jak długo nasze Państwo będzie w stanie udźwignąć obciążenia wynikające z jego kondycji. Dyskusje na temat reformy emerytalnej trwają cały czas, ale z pewnością jakiekolwiek decyzje zostaną podjęte po wyborach parlamentarnych.

Jesteście za wprowadzeniem emerytury obywatelskiej do Polski? Uważacie, że taki system emerytalny przyjąłby się w tym kraju? Czekam na Wasze komentarze.

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =

tak jest to bardzo dobre rozwiązanie,ponieważ wysokie składki są odprowadzane tylko z firm i zakładów publicznych typu szkoły, szpitale, urzędy ,spółki skarbu państwa ludzie pracujący w tych instytucjach mają niezłe zarobki a ich wynagrodzenie, oraz składki pochodzą z budżetu państwa oraz miast. Służby mundurowe nie odprowadzają składek a ich emerytury po 15latach pracy są wysokie .

~ krzych / 2016-08-15 12:44:30
oceń komentarz: (3) (0)