III filar emerytalny - co to?

Emerytury    
ocena

Trzeci filar emerytalny jest dobrowolną formą odkładania środków na emeryturę, z którego możemy korzystać jeśli nie jesteśmy pewni czy emerytura z dwóch filarów będzie wystarczająca.

Filar ten występuje w różnych postaciach. Pierwszym z nich są Pracownicze Programy Emerytalne, z których składki są naliczane i odprowadzane przez naszego pracodawcę do konkretnej instytucji finansowej, która zarządza zgromadzonym kapitałem.

Programy pracownicze mogą być prowadzone w postaci funduszu emerytalnego, umowy o wnoszenie przez zakład pracy składek do wybranego funduszu inwestycyjnego, umowy grupowego ubezpieczenia na życie pracowników lub zarządzania zagranicznego. Kolejną postacią trzeciego filara jest Indywidualne Konto Emerytalne ( IKE ), które posiada możliwości oszczędzania w fundusze inwestycyjne, akcje, lokaty bankowe czy polisy ubezpieczeniowe na życie.

Środki zgromadzone w IKE są zwolnione z „podatku Belki” i nie mogą przekroczyć w ciągu roku 3 krotności średniej krajowej pensji brutto (w bieżącym roku to kwota 10.077 zł). IKE jest dość elastycznym rachunkiem, ponieważ nie musimy dokonywać na niego regularnych wpłat. W skład trzeciego filara wchodzą również Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe, które są powiązane z ubezpieczeniem na życie, równocześnie gromadząc i pomnażając nasze oszczędności. Środki z UFK nie są inwestowane na giełdzie. W ostatnich latach co raz bardziej popularną formą odkładania pieniędzy na emeryturę są fundusze inwestycyjne (TFI), a ściślej mówiąc stworzone w nich Programy Oszczędnościowe, które polegają na systematycznym inwestowaniu niewielkich kwot, co w przyszłości może oznaczać zgromadzenie niezłego kapitału. W transakcjach z funduszami często pośredniczą banki. Większość Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych posiada w swojej ofercie kilka rodzajów portfeli inwestycyjnych o różnym stopniu ryzyka, dzięki czemu możemy wybrać czy chcemy inwestować w fundusze stabilne, zrównoważone czy agresywne. Innymi formami trzeciego filara są obligacje skarbowe, bony skarbowe, lokaty bankowe czy inwestycje długoterminowe, takie jak nieruchomości czy akcje.

UWAGA!

Trzeci filar posiada duży wachlarz możliwości jeśli chodzi o inwestowanie w naszą przyszłą emeryturę i warto z niego skorzystać, zwłaszcza, że prognozy dotyczące wysokości emerytur z pierwszego i drugiego filara nie nastrajają optymizmem.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =