Emerytury Jak przejść z renty na emeryturę?

Jak przejść z renty na emeryturę?

-

Jeżeli określone wymogi będą spełnione, a wniosek złożymy najpóźniej w dniu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego (67 lat dla kobiet i mężczyzn), Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala nam prawo do emerytury, a wtedy mamy wybór czy zostajemy na rencie, czy przechodzimy na emeryturę. W tym wypadku ważne jest, abyśmy spełniali warunki do posiadania wcześniejszej emerytury. Jeżeli jednak wniosek zostanie przez nas złożony po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, ZUS przyzna nam emeryturę z urzędu, a nasze prawo do renty przestaje obowiązywać. Oczywiście należy pamiętać o tym, iż musimy przez cały okres przedemerytalny podlegać ubezpieczeniu składkowemu lub emerytalno–rentowemu.

Warto również zwrócić uwagę na to, iż w przypadku możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę, a więc przed powszechnym wiekiem emerytalnym, ZUS nie będzie z urzędu przydzielał nam emerytury, tylko zaczeka albo na ukończenie przez nas powszechnego wieku emerytalnego, albo na to, iż sami złożymy wniosek o wcześniejszą emeryturę. Dopiero po złożeniu dokumentów Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie rozpoczynał procedurę przyznania nam świadczenia.

Uwaga!

Istotną kwestią jest również fakt, iż kwota emerytury, jaką ZUS przyzna nam z urzędu, nie może być niższa od tej, którą pobieraliśmy do tej pory z tytułu renty.

Dotyczy Was ten problem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Łukasz Latacz

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak usunąć plamy z trawy?

Patrząc na dzieci bawiące się w ogrodzie czy grające w piłkę na boisku, wzdychamy czasem – ile znów będzie prania! Kolana i siedzenia spodni nieuchronnie otrzymają sporą dawkę chlorofilu i innych roślinnych barwników. Jednak nie oznacza to wcale, że ubrania będą nieodwracalnie zniszczone. Wystarczy zastosować odpowiednie metody odplamiania.

Jakie kraje warto zwiedzić?

Każdy wie, że aby obejrzeć starożytne zabytki, warto wybrać się do Egiptu, Włoch, Grecji. Aby podziwiać cuda przyrody, należy ruszyć do USA, Australii, Skandynawii. Walory Francji, Hiszpanii czy Indii też są powszechnie znane. Tymczasem na świecie jest wiele fascynujących, ale „nieodkrytych” wciąż krajów. Przyjrzymy się trzem takim, które leżą w niedużej odległości od Polski.

Zobacz też

Jak wznieść toast noworoczny?

Jak wznieść toast noworoczny? Rok kończy się. Jak go podsumować, czego życzyć na następne dwanaście miesięcy? Do kogo wypada wznieść toast, a do kogo nie powinno się?

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: