Na co uważać przy wyborze OFE?

Emerytury    
ocena

Choć wydaje się, że po obniżeniu składki OFE, wybór Funduszu nie jest już tak ważny w planowaniu przyszłej emerytury, nadal warto uważnie przyglądać się ofertom i wybierać z głową.

Na co uważać przy wyborze OFE?

photoxpress.com

Przy wyborze OFE warto dokładnie przyjrzeć się ofertom, przeanalizować wysokość prowizji, zwrócić uwagę na czynniki.

Przejęcie funduszu

Zwykło się uważać, że najlepiej przystępować do dużych Funduszy, ponieważ dają one większą pewność iż nie zostaną przejęte przez większe firmy. Jednak obawy związane z przejęciem są bezpodstawne. Klienci nie ponoszą żadnej straty. Jak pokazuje przykład OFE Kredyt Banku, klienci skorzystali na przejęciu firmy, ponieważ zaczęła ona lepiej prosperować i inwestować pieniądze.

WAŻNE! Jeśli klient będzie niezadowolony z przejęcia jego OFE przez inną firmę, może w przeciągu kilku miesięcy bezpłatnie zmienić OFE. Stąd też, wybierając fundusz nie musimy martwić się jego rozmiarem.

Rankingi

Wybierając produkty finansowe przeglądamy zazwyczaj ich rankingi. Podobnie  w sytuacji wyboru OFE. Należy jednak uważać, ponieważ krótkoterminowe zyski nie świadczą o tym, że za kilka lat Fundusz będzie zwyżkował. Biorąc pod uwagę zestawienia powinniśmy więc spojrzeć na inwestycje danego Funduszu na przestrzeni kilku lat. Dopiero wtedy będziemy mogli przewidywać, czy będzie on w przyszłości prowadził korzystne inwestycje.

Kiedy bierzemy pod uwagę długi horyzont inwestycyjny, powinniśmy zwrócić uwagę na stopę zwrotu. Warto też zbadać podejmowane przez dany Fundusz ryzyko inwestycyjne. Od 2010 roku OFE mają prawo pobierać prowizję nie wyższą niż 3,5%, dlatego kwestia opłat wydaje się drugorzędna przy porównywaniu ofert w przypadku Otwartych Funduszy Inwestycyjnych.

Obsługa face to face

Przed wyborem konkretnego OFE, warto umówić się na spotkanie z doradcą, zajrzeć do placówki Funduszu, zadzwonić do infolinii, aby sprawdzić czy nie będziemy mieć problemu (jak na przykład bardzo długie kolejki) z załatwianiem spraw, kiedy będziemy już jego członkami.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =