Odwrócona hipoteka - co to jest?

Emerytury    
ocena

Hipoteka odwrócona to oferta skierowana do emerytów posiadających własnościowe mieszkanie lub dom. Warunki takiej umowy zakładają, że do końca życia emeryt otrzymuje miesięczną rentę hipoteczną w zamian za to, że po śmierci jego mieszkaniem lub domem zarządzi firma wypłacająca to świadczenie.

Odwrócona hipoteka - co to jest?

photoxpress.com

Umowa zapewnia jednocześnie, że do końca życia senior ma prawo zamieszkiwać w tej nieruchomości. Tym samym, uzyskując pieniądze za sprzedaż już teraz, nie jest on zmuszony wyprowadzać się z własnego domu.

Popularna za granicą, w Polsce dopiero raczkuje

Hipoteka odwrócona jako forma dodatkowej emerytury cieszy się duża popularnością wśród seniorów w  USA, Wielkiej Brytanii, a nawet u naszych sąsiadów - Węgrów. W Polsce instytucja ta funkcjonuje na rynku od niedawna i do tej pory brakuje  jasnych przepisów regulujących ważność umów tego rodzaju. Prace nad ustawą o odwróconej hipotece przedłużają się, tymczasem firmy, które już oferują renty hipoteczne, nie rozpieszczają klientów wysokością świadczeń.

Płacą zaledwie 130 - 170 zł miesięcznie za każde 100 tys. zł wartości nieruchomości. Taka nieufność instytucji bankowych wynika zdaniem ekspertów z dużej niestabilności rynku nieruchomości i trudnościach w prognozowaniu ich cen w perspektywie 20-30 lat. Również seniorzy i ich rodziny nieufnie podchodzą do nowej instytucji.  W świadomości wielu Polaków „utarta" nabytej wcześniej własności, powoduje niechęć. Biorąc pod uwagę silne związki rodzinne, mieszkanie w zamian za rentę to pomysł, który często spotyka się z niezadowoleniem wszystkich potencjalnych spadkobierców.

Jest jednak znaczna grupa ludzi, którzy nie mogą liczyć na pomoc swoich dzieci, oni szybciej decydują się na skorzystanie z oferty odwróconej hipoteki. Dla niektórych jest to jedyny sposób na pokrycie wydatków w domowym budżecie spowodowanej niską emeryturą.

Hipoteka odwrócona - pieśń przyszłości?

W najbliższych latach w wiek emerytalny, wejdzie przynajmniej dwa miliony Polaków. Duża część z nich otrzyma niskie emerytury, nieprzekraczające 45-60 proc. obecnych zarobków. Stale  zwiększają się ponadto  koszty utrzymania, zabezpieczeń socjalnych i zdrowotnych, a także emerytalnych, zatem konieczne jest znalezienie sposobu ich finansowania. Mieszkanie w zamian za rentę stanowi jedno z rozwiązań tego problemu.

Hipoteka odwrócona może więc stać się powszechnie analizowanym produktem a banki uatrakcyjnią swoje oferty w tym zakresie.  Świadczenia otrzymywane w wyniku zawarcia umowy mogą stać się sposobem podniesienia domowego budżetu czy realizacji pasji i planów, na które nie można by było pozwolić sobie korzystając jedynie z emerytury.

A może zamiast hipoteki zamiana mieszkania?

Zanim polscy seniorzy nabiorą zaufania do hipoteki odwróconej a banki wyjdą naprzeciw ich oczekiwaniom warto zadać sobie pytanie - czy korzystniejszym rozwiązaniem nie będzie  zamiana  mieszkania na mniejsze i życie z odsetek? Po zamianie mieszkania np. 60 metrowego na 40 metrowe, można zaoszczędzone pieniądze zanieść do banku na lokatę oprocentowaną nawet do 5 proc.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =