OFE – losowanie do OFE

Emerytury    
ocena

Każda osoba, która rozpoczyna swoją karierę zawodową i za którą odprowadzane są składki do ZUS, musi mieć na uwadze wybór Otwartego Funduszu Emerytalnego. Jest to wynik reformy emerytalnej z 1999 roku. Jeśli nie wybierzemy OFE sami, musimy liczyć się z tym, iż zostanie on nam przydzielony w drodze losowania, a ta droga jest zdecydowanie mniej korzystna.

Najlepsze fundusze oraz te, które posiadają najwięcej klientów, nie są w ogóle brane pod uwagę przy losowaniu, więc możemy być pewni, że trafimy do tych z niższej półki, a to w przyszłości może oznaczać niższą emeryturę. Warto również podkreślić, iż zwlekanie z wyborem OFE powoduje, iż nasze składki znajdują się w tym czasie w ZUS-ie, podczas gdy mogą już sobie spokojnie pracować w Drugim Filarze.

Świadomy wybór funduszu może również oszczędzić nam kłopotów i kosztów związanych z jego zmianą. Może się okazać, że w drodze losowania trafimy na bardzo słaby fundusz, a będziemy chcieli przejść do mocniejszego. Jeśli chcemy uniknąć opłaty za przeniesienie do innego OFE musimy czekać na to aż dwa lata, jeśli szybciej musimy liczyć się ze sporymi opłatami. Dlatego ważne jest dokładne rozważenie tej decyzji, ponieważ wybierając konkretny fundusz możemy wcześniej dokładniej sprawdzić jakie posiadał wyniki inwestycyjne przez ostatnie lata, jakie miał doświadczenie na rynkach finansowych oraz jaki jest do niego dostęp.

Losowanie OFE ma miejsce dwa razy w roku, ostatniego dnia roboczego stycznia i lipca. Jeżeli na kilka dni przed losowaniem postanowimy z jakim funduszem będziemy podpisywać umowę, należy mieć na uwadze iż będzie już za późno, dlatego wybrać OFE należy do 10 stycznia lub 10 lipca, ponieważ podpisaną umowę z funduszem ZUS musi posiadać w dniu losowania.

UWAGA!

Ważne jest również, iż przed losowaniem ZUS wysyła do nas zawiadomienia, które przypominają o całej procedurze i jej terminach.

Wybraliście sami swoje OFE czy może zostaliście przydzieleni w drodze losowania? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =