Renta dożywotnia za nieruchomość a odwrócona hipoteka - informacje

Emerytury    
ocena

Renta dożywotnia jest jedną z możliwości otrzymania dodatkowych środków w zamian za wyrzeczenie się prawa do własności nieruchomości.

Na pierwszy rzut oka przypomina odwróconą hipotekę, ale jeśli dokładniej przyjrzymy się tym dwóm koncepcjom, różnice są bardzo widoczne.

Przede wszystkim kiedy zdecydujemy się podpisać umowę z funduszem hipotecznym, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że przejmie on nasz dom lub mieszkanie w momencie podpisania umowy (obecnie odwrócona hipoteka działa w Polsce tak samo, ale zmieni się to po wprowadzeniu nowelizacji ustawy o odwróconych hipotekach, kiedy to banki przejmą nieruchomość po śmierci właściciela).

Renta dożywotnia gwarantuje klientowi prawo do zamieszkania w lokalu do jego śmierci. Jest to bardzo ważne w przypadku bankructwa właściciela nieruchomości w której mieszkamy (wtedy zyskujemy z powrotem prawo własności do nieruchomości) lub kiedy jeden właściciel sprzeda drugiemu nieruchomość. Oprócz tego mamy możliwość odzyskania prawa do własności, jeśli instytucja finansowa nie będzie wypłacała nam ustalonych kwot w terminie. W przeciwieństwie do odwróconej hipoteki nie musimy zaprzątać sobie głowy opłatami za ubezpieczenie domu lub mieszkania, ponieważ zrobi to za nas nowy właściciel. Podobnie sprawa wygląda z utrzymaniem nieruchomości w dobrym stanie lub ewentualnymi remontami. Ten obowiązek również spoczywa na nowym właścicielu.

Warto również pamiętać, iż renta dożywotnia nie posiada żadnego limitu wypłat świadczenia, ponieważ instytucja, z którą podpisujemy umowę gwarantuje nam wypłaty do śmierci.

Kolejne różnice pomiędzy rentą dożywotnią a odwróconą hipoteką już nie prezentują się tak korzystnie. Gdy zdecydujemy się na rentę dożywotnią, musimy mieć świadomość, iż niewykorzystana kwota wypłacana przez fundusz nie zostanie przekazana naszym spadkobiercom. Poza tym w momencie podpisania umowy nasi ewentualni spadkobiercy tracą możliwość odziedziczenia naszego domu lub mieszkania. Mogą oczywiście je odkupić, ale wtedy jest to możliwe tylko po cenie rynkowej.

UWAGA!

Renta dożywotnia daje możliwość odkupienia przez nas nieruchomości (choć nie wszędzie, wszystko zależy od umowy), więc mimo iż na pierwszy rzut oka taka koncepcja wygląda bardzo kusząco, warto rozważyć wszystkie za i przeciw przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy z funduszem hipotecznym.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Zdecydowalibyście się na rentę dożywotnią? Podzielcie się swoimi opiniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =