Waloryzacja emerytur 2011

Emerytury    
ocena

W wyniku tegorocznej waloryzacji świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły od 1 marca o 3,1%. Podwyżka ta objęła, oprócz emerytur, renty (również wypadkowe) oraz wszystkie dodatki do rent i emerytur.

Waloryzacji podlega kwota świadczenia, w takiej wysokości, jaka przysługiwała emerytowi lub renciście w ostatnim dniu lutego bieżącego roku. Warto zwrócić uwagę, iż aby otrzymać wyższe świadczenie emerytalne lub rentowe nie trzeba składać specjalnego wniosku w ZUS ponieważ waloryzacja przyznawana jest automatycznie.

Wskaźnik waloryzacji jest zawsze równy średniorocznemu wskaźnikowi wzrostu cen, który powiększony jest o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnych płac w gospodarce. Wskaźnik cen uwzględnia natomiast wzrost cen towarów i usług ogółem lub wzrost cen towarów i usług dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów, pod warunkiem że jest wyższy niż wskaźnik ogólnego wzrostu.

Warto wspomnieć i w budżecie na rok 2011 r. planowana waloryzacja miała być niższa o 0,4% od obecnej, ale na szczęście opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny wskaźniki, na podstawie których wyliczono podwyżkę świadczeń emerytalnych i rentowych, okazały się wyższe niż pierwotnie zakładano.

O ile Waszym zdaniem powinny wzrosnąć emerytury? Uważacie, że świadczenia emerytalne wypłacane w Polsce są wystarczająco duże?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =