Finanse osobiste Czy opłaca się korzystać z planów oszczędzania?

Czy opłaca się korzystać z planów oszczędzania?

-

Bez względu na to czy jesteśmy typem osoby oszczędnej, czy też łatwo wydającej zarobione pieniądze, każdy z nas chciałby mieć odłożoną jakąś kwotę, umożliwiającą choćby przeżycie trudnych czasów, np. bez pracy. Myśląc o swojej niezależności finansowej warto posiadać na boku kapitał, pozwalający nam na półrocznej poszukiwanie pracy, w przypadku jej utraty. Warto wiedzieć, że jeżeli oszczędzalibyśmy przez cały swój okres zarobkowania około 15% tego co zarabiamy to po dłuższym czasie uzbierała by się całkiem spora kwota.

Największym wrogiem oszczędzających jest czas. A potrzeba go sporo, aby zbudować całkiem duży kapitał. plany systematycznego oszczędzania mają za zadanie pomóc nam w jego budowie, lecz nie wyręczą nas od zbudowania jego fundamentów. Cóż z tego, że zdecydujemy się na najlepszy plan oszczędnościowy, skoro nie będziemy się tego planu trzymać. Pamiętajmy, nie trzymanie się przyjętych zasad może w wielu przypadkach przynieść efekt, taki jak byśmy nic nie czynili. Dlatego warto trzymać się toru, po którym rozpoczęliśmy nasze zmierzanie do celu.

Znane powiedzenie „od zera do milionera” dla wielu jest niemożliwe do realizacji. Dzieje się tak, ponieważ społeczeństwo polskie wciąż nie wierzy w możliwość stania się bogatym. Nie jest to jednak trudny wyczyn. Systematycznie oszczędzając na przykład 200 złotych miesięcznie po roku będziemy posiadać już 2400 zł, po pięciu latach da nam to wynik 12 000 złotych, czyli całkiem sporej kwoty plus odsetki, jakie w tym okresie naliczą się od danego produktu. Warto również być świadomym faktu, że oferowane przez banki plany oszczędzania nie sa jedyną możliwością na zgromadzenie większego kapitału.

Taki plan oszczędzania sami możemy wprowadzić. Wystarczy do tego silna wolna, samozaparcie oraz wyżej oprocentowane konto oszczędnościowe od standardowego rachunku. Przygodę z oszczędzaniem możemy zacząć od wpłacania drobnych kwot na konto oszczędnościowe. Gdy zbierze się na nim spora kwota część z tych środków możemy ulokować chociażby na wyżej oprocentowanej terminowej lokacie. W podobny sposób działaj niektóre plany oszczędnościowe, które jednak same za nas podejmują niejako decyzję o wyborze odpowiedniej strategii oszczędzania. Wybór zależy więc do nas, a im więcej możliwości tym lepszy wybór dla klientów.

Jak Wasze samozaparcie w tej kwestii? Macie własny plan oszczędzania? Podzielcie się doświadczeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak przechowywać mleko matki?

Czy można bezpiecznie przechować mleko matki, bez obawy przed utratą jego cennych właściwości? Stosując się do rad specjalistów, możemy mrozić lub magazynować w lodówce pokarm, który zachowa wachlarz wszystkich pierwiastków.

Co grozi za kradzież samochodu w Polsce, w Niemczech?

Kradzież samochodu to przestępstwo - sprawcy kradzieży grożą wysokie kary, nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Zobacz też

Kiedy pracownik może zwrócić się do sądu pracy?

Sprawy pracownicze czy raczej sprawy z powództwa pracownika skarżącego swojego pracodawcę, są poddane szczególnej regulacji prawnej. Pracownik, jako strona ewidentnie słabsza w takim sporze, powinien mieć zapewnioną dodatkową ochronę oraz możliwość ugodowego załatwienia sporu, która trwa z pewnością krócej niż postępowanie przed sądem.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: