W najbliższej przyszłości można spodziewać się, że liczba tego typu produktów w ofertach polskich banków będzie się nadal zwiększać. Plany systematycznego oszczędzania ułatwiają zwykłemu Kowalskiemu rozpoczęcie oszczędzania. Posiadając zwykłe konto bankowe większość z nas nie nauczy się oszczędnego trybu życia, ponieważ nie będzie mieć odpowiedniej motywacji do tego. W każdej chwili ze zwykłego konta ROR czy też oszczędnościowego możemy bez żadnych konsekwencji wypłacać w dogodnym dla siebie momencie zgromadzone środki.

Plany systematycznego oszczędzania skonstruowane są w taki sposób, aby nie dokonywać z nich wypłat przed terminem zapadalności danego produktu. Ewentualna wypłata oznaczać może uszczuplenie zgromadzonych na koncie środków o opłatę likwidacyjną, naliczaną w przypadku rezygnacji przed czasem, na jaki została zawarta umowa. Ma ona zmusić nie jako użytkowników danego planu do zastanowienia się nad tym, czy na pewno teraz potrzebują zgromadzonych środków.

Celowe programy oszczędnościowe, sprzedawane przez banki przedstawiane są przeważnie w określony sposób. Najpierw rozbudzana jest w kliencie posiadania danego produktu. W jaki sposób się to dzieje? Mówiąc o rzeczach, o które marzymy, takich jak dom, samochód czy lepsza emerytura stwarzany jest cel, na który będziemy następnie oszczędzać. Czasem dobrze jest samemu przemyśleć swoją sytuację i wybrać na co chciałoby się odłożyć pieniądze. Aby zacząć systematycznie oszczędzać nie musimy posiadać tego typu produktów.

Programy celowe działają o różnego rodzaju instrumenty finansowe. Najczęściej spotykamy produkty depozytowe, oparte o lokaty terminowe, oraz o produkty inwestycyjne, nie gwarantujące wpłaconego kapitału, lecz umożliwiające osiąganie większych zysków, dzięki inwestycjom na rynkach kapitałowych. Wybór odpowiedniego sposobu oszczędzania zależny jest od preferowanych sposobów powiększania majątku oraz preferencji dotyczących ryzyka inwestycyjnego. Przed podjęciem decyzji o danym produkcie dobrze jest zapoznać się w całości z jego tabelą opłat i prowizji oraz sposobem, jakim lokowane będą nasze oszczędności.

Słyszeliście o tego rodzaju programach? A może je Wam proponowano? Co o nich myślicie? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here