Dochody gospodarstwa domowego - jak je zwiększyć?

Finanse osobiste    
ocena

Na comiesięczne dochody gospodarstwa domowego składa się wiele czynników. Wśród najważniejszych z nich jest wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Zdecydowana większość osób żyje właśnie w ten sposób, dzięki comiesięcznym poborom przelewanym przez pracodawców.

Dochody gospodarstwa domowego - jak je zwiększyć?

photoxpress.com

Niewiele jednak z nas zdaje sobie sprawę, że nasze comiesięczne dochody mogą być powiększane dzięki naszym działaniom, często rozpoczętym dużo wcześniej. Zanim bowiem zobaczymy efekty naszych działań, upłynąć musi dłuższy okres czasu. Mowa tutaj o systematycznym oszczędzaniu pewnych kwot pieniężnych, dzięki którym nasz budżet domowy w przyszłości będzie większy o odsetki z już posiadanych zasobów.

Aby jednak to osiągnąć, potrzeba czasu, oszczędności oraz samozaparcia. Oszczędzanie nie dla wszystkich będzie rzeczą łatwą. Warto zacząć więc oszczędzać dzięki małym, ale regularnym kwotom, które co miesiąc możemy odkładać – początkowo – na oprocentowanym koncie oszczędnościowym. Na samym początku może się okazać, że nasze odsetki w skali miesiąca będą wynosić mniej niż 1 złoty. Jednak pamiętajmy, że wraz z kolejnymi wpłatami będą one systematycznie rosły.

Gdy uzbieramy większą kwotę w ciągu roku, warto pomyśleć o przeznaczeniu części zgromadzonych środków na długoterminowe, wyżej oprocentowane lokaty lub na inwestycje, na przykład na rynku papierów wartościowych. Wybierając jednak inwestycje, liczyć musimy się również ze zmianami wartości naszego portfela inwestycyjnego w trakcie trwania inwestycji.

Jeśli przez kolejne lata uda nam się systematycznie oszczędzać, istnieje duża szansa zgromadzenia większego kapitału. Posiadanie kwoty rzędu 50000 złotych na zwykłym koncie oszczędnościowym oprocentowanym 5% w skali roku da nam miesięcznie dodatkowy dochód w kwocie 212,33 zł. Jeżeli tę samą kwotę umieścimy na lokacie z codzienną kapitalizacją odsetek, oprocentowaną na 6%, otrzymamy co miesiąc dodatkową kwotę: 254,79 zł. Im więcej uda nam się odłożyć, tym większe będą comiesięczne dodatkowe dochody z posiadanych już oszczędności. Posiadanie kwoty 200000 zł da nam miesięcznie 849,32 zł na koncie oszczędnościowym lub nawet 1019,18 zł na lokacie.

Warto więc zacząć wcześnie oszczędzać małe kwoty, aby korzystać z przywilejów posiadanego kapitału wtedy, kiedy potrzebować go będziemy jeszcze bardziej.

Znacie inne sposoby na zwiększenie swoich domowych dochodów? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =