Finanse osobiste Dochody gospodarstwa domowego - jak je zwiększyć?

Dochody gospodarstwa domowego – jak je zwiększyć?

-

Niewiele jednak z nas zdaje sobie sprawę, że nasze comiesięczne dochody mogą być powiększane dzięki naszym działaniom, często rozpoczętym dużo wcześniej. Zanim bowiem zobaczymy efekty naszych działań, upłynąć musi dłuższy okres czasu. Mowa tutaj o systematycznym oszczędzaniu pewnych kwot pieniężnych, dzięki którym nasz budżet domowy w przyszłości będzie większy o odsetki z już posiadanych zasobów.

Aby jednak to osiągnąć, potrzeba czasu, oszczędności oraz samozaparcia. Oszczędzanie nie dla wszystkich będzie rzeczą łatwą. Warto zacząć więc oszczędzać dzięki małym, ale regularnym kwotom, które co miesiąc możemy odkładać – początkowo – na oprocentowanym koncie oszczędnościowym. Na samym początku może się okazać, że nasze odsetki w skali miesiąca będą wynosić mniej niż 1 złoty. Jednak pamiętajmy, że wraz z kolejnymi wpłatami będą one systematycznie rosły.

Gdy uzbieramy większą kwotę w ciągu roku, warto pomyśleć o przeznaczeniu części zgromadzonych środków na długoterminowe, wyżej oprocentowane lokaty lub na inwestycje, na przykład na rynku papierów wartościowych. Wybierając jednak inwestycje, liczyć musimy się również ze zmianami wartości naszego portfela inwestycyjnego w trakcie trwania inwestycji.

Jeśli przez kolejne lata uda nam się systematycznie oszczędzać, istnieje duża szansa zgromadzenia większego kapitału. Posiadanie kwoty rzędu 50000 złotych na zwykłym koncie oszczędnościowym oprocentowanym 5% w skali roku da nam miesięcznie dodatkowy dochód w kwocie 212,33 zł. Jeżeli tę samą kwotę umieścimy na lokacie z codzienną kapitalizacją odsetek, oprocentowaną na 6%, otrzymamy co miesiąc dodatkową kwotę: 254,79 zł. Im więcej uda nam się odłożyć, tym większe będą comiesięczne dodatkowe dochody z posiadanych już oszczędności. Posiadanie kwoty 200000 zł da nam miesięcznie 849,32 zł na koncie oszczędnościowym lub nawet 1019,18 zł na lokacie.

Warto więc zacząć wcześnie oszczędzać małe kwoty, aby korzystać z przywilejów posiadanego kapitału wtedy, kiedy potrzebować go będziemy jeszcze bardziej.

Znacie inne sposoby na zwiększenie swoich domowych dochodów? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Marcin Łabuś

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co do picia dla niemowlaka?

Wybór picia dla maluszków jest niezwykle ważny. Płyny mają nie tylko nawadniać, ale też dostarczać rozwijającemu się organizmowi cennych składników. Warto jest od samego początku uczyć dzieci zdrowych nawyków żywieniowych.

Co to jest direct search?

Direct search to jedna z metod rekrutacji charakteryzująca się bardzo dużą skutecznością ale i sporym stopniem skomplikowania. Sprawdza się ona szczególnie w przypadku obsadzania stanowisk wymagających specjalistycznych kompetencji i unikatowych umiejętności.

Zobacz też

Podstawowe funkcje photoshopa

Poniżej znajdziesz opis narzędzi, które są najczęściej używane przy obróbce grafiki. Wygląd ich ikon może się różnić w zależności od wersji programu.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: