Finanse osobiste Dotacje unijne dla bezrobotnych

Dotacje unijne dla bezrobotnych

-

Sama walka przedstawia się nie do końca kolorowo, zwłaszcza że system nie sprzyja ochronie istniejących miejsc pracy, ani tworzeniu się nowych. Co gorsza z powodu wysokich kosztów utrzymania pracownika, coraz częściej mamy do czynienia z niekorzystnymi formami zatrudnienia. Gospodarka w prawdzie powoli zaczyna wracać do równowagi, a ilość zagranicznych inwestorów rośnie. Nie daje to jednak gwarancji zatrudnienia i poprawy wyników sondażowych polityków, mówiących o procentowym zmniejszaniu się bezrobocia. Doskonałym pomysłem na walkę z tym zjawiskiem okazały się dotacje zarówno z Urzędów Pracy, jak i płynące z budżetu Unii Europejskiej, na sfinansowanie własnej działalności gospodarczej. Unia przeznacza na ten cel do czterdziestu tysięcy złotych dla każdego bezrobotnego. Niestety kwota ta obniżona zostanie o połowę, czyli będzie wynosić tyle ile standardowa dotacja z Urzędu Pracy.

O jedne i drugie można Ubiegać się Rejonowym Urzędzie Pracy. Szereg formalności jakie trzeba będzie spełnić, zostanie nam przez pracownika urzędu przedstawiony. Poproszeni będziemy o zgłoszenie wniosku, napisanie planu inwestycyjnego i kosztorysu. Założenie firmy za pieniądze z Unii to nie jedyny pomysł jakim dysponuje państwo.

Do 2013 roku na aktywizację zawodową bezrobotnych w Polsce wydanych zostanie ze środków Unii Europejskiej 2,26 miliarda euro. W 2010 roku więcej unijnych dotacji na własny biznes trafiło do grup, które najtrudniej aktywizować zawodowo, czyli do długotrwale bezrobotnych, kobiet, niepełnosprawnych czy starszych osób. Ta tendencja ma zostać zachowana. Pieniądze są jednak wydawane w bardzo różny sposób. Powstał szereg instytucji szkoleniowych, które na mocy konkursów ubiegają się o dotacje z Unii. Informacje na temat tych instytucji znaleźć można na licznych stronach internetowych, w prasie, w Urzędzie Pracy, w Jednostce Wdrażania Programów Unijnych, a także w Agencji Rozwoju Regionalnego.

Programy szkoleniowe dają bezrobotnym masę możliwości – od kursów zawodowych, przez szkolenia motywacyjne, po szkolenia dokształcające. Pomimo niezaprzeczalnej użyteczności tego typu projektów, mamy do czynienia z szeregiem absurdów na które wydawane są pieniądze Unijne. Dla przykładu Wrocławska Kancelaria Projekty Europejskie szkoliła czterdzieści kobiet w „profesjonalnym zarządzaniu gospodarstwem domowym”. W ciągu trzystu godzin zajęć na które otrzymano dotację w wysokości pięciuset osiemdziesięciu tysięcy złotych, panie uczyły się zabaw z dziećmi, zakładania konta w banku, planowania domowego budżetu w programie Excel, czy przyrządzania potraw kuchni fusion. Pięćdziesiąt tysięcy złotych kosztowały warsztaty, podczas których bezrobotni relaksowali się przy dźwiękach orientalnej muzyki. Przy obecności psychologa, mogli się wsłuchać w brzmienie dzwonków i gongów. Dźwięki instrumentów miały pomóc bezrobotnym i pogubionym życiowo pozbyć się stresów, zwiększyć siły witalne, oczyścić organizm z trucizn, uwolnić od lęków oraz rozbudzić intuicję i wyzwolić twórcze inspiracje.

Wszystko to po to aby bezrobotny meloman miał więcej energii do szukania zatrudnienia. Kolejną ciekawostką był projekt „Pracownik utrzymania czystości” podczas którego uczono bezrobotnych jak myć okna, zamiatać podłogi, czy prasować. Wyjazdowe szkolenie z zakwaterowaniem i wyżywieniem kosztowało Unię czterysta pięćdziesiąt pięć tysięcy złotych. Firm starających się o dotacje jest bardzo wiele. Środki przyznawane są według zapotrzebowania przez urzędników państwowych. Te firmy które przedstawiają najciekawsze projekty otrzymują środki, przeprowadzają szkolenia, i oczywiście same na tym zarabiają. Mimo to Program Operacyjny Kapitał Ludzki daje szanse wielu bezrobotnym, na powrót do życia zawodowego. Znalezienie informacji o szkoleniach jest już teraz zdecydowanie prostsze. Uproszczone także zostały procedury dotyczące otrzymania środków czy kwalifikacji do szkoleń dla bezrobotnego. Wszystko zależy od tego na ile bezrobotny od pracy, woli państwowy garnuszek.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Karolina Wyszogrodzka

Karolina Wyszogrodzka - studentka Administracji Publicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy bankiera. Zarówno jako doradca kredytowy, ubezpieczeniowy, jak i inwestycyjny. Współpracuje z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, od dziesięciu lat prowadzi blogi tematyczne związane z finansami oraz te poświęcone polityce i publicystyce.

Nasz specjalista o sobie:

W „wielki i  skomplikowany” świat bankowości trafiłam kilka lat temu przez zupełny przypadek. Moja droga zawodowa od tamtej pory wiedzie przez niemalże wszystkie sektory i rodzaje produktów finansowych. Zebrane dotychczas doświadczenie zawodowe, wiedza - zarówno proceduralna, jak i produktowa - to jednak nie wszystko. Staram się w swoich artykułach odkrywać „ludzkie oblicze” świata finansów. Moim celem jest wyjaśnienie w przystępny sposób mechanizmów, naświetlenie problemów, ukazywanie „kruczków” i „haczyków”.

Naiwny idealizm takiego postępowania ma na celu zwiększenie empatii po obu stronach biurka w placówce finansowej. Ale także na przestrzeżeniu klienta  - przed nie zawsze uczciwymi zasadami gry - i bankiera - przed stosowaniem takich zasad.

Bankowość może być zabawna, mam nadzieję że - przy zachowaniu profesjonalizmu i kompetencji - nie braknie mi nigdy „języka” na ukazanie jej także z tej strony.

Stale dokształcam się w dziedzinie finansów, która - jak wiadomo - zmienia się z dnia na dzień. Pomagają mi w tym zarówno obserwacje rynku, jak i rozmowy ze specjalistami będącymi w gronie moich znajomych.

Finanse nie są jedynym ośrodkiem moich zainteresowań. Jako zodiakalny bliźniak nie potrafię znaleźć dla siebie jednego miejsca na dłużej. Próbuję swoich sił w rysunku i fotografii. Książki traktuję jak narkoman, kończąc jedną odczuwam głód następnej. Otaczająca mnie rzeczywistość - polityczna, społeczna i każda inna - niezmiennie  napawa mnie dziecięcym zdziwieniem. Wyrażam je od ponad dziesięciu lat w swoim blogu, w  formie nie zawsze eleganckich paszkwili i felietonów. Z racji lokalnego patriotyzmu umiłowałam sobie sztukę. Jako wieloletniej tancerce w zespole muzyki dawnej przyswajanie jej  - zwłaszcza w formie teatru  - sprawia mi niewyrażalną w słowach przyjemność. A stresy odreagowuję w swoim królestwie, czyli kuchni dzięki karmienie bliskich i siebie.

Mam wielki apetyt na życie. Nieustannie pracuję nad swoimi kompetencjami i językiem. Trudno mi jednak poskromić w sobie narcyzm, samochwalstwo i naturę prześmiewcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Sepsa – przyczyny, leczenie

Dlaczego boimy się sepsy? Już samo słowo sepsa wzbudza w wielu z nas lęk. Jedno jest pewne, nikt z nas nie chciałby, aby ten problem dotyczył jego, bądź też jego najbliższych.

Żółty makijaż oczu – krok po kroku

Kolor żółty świetnie podkreśla naszą naturalną opaleniznę, dlatego warto wcielić go do naszych kosmetyczek latem. Ale nie jest to jedyna zaleta tego koloru. Oprócz tego, że będziemy w nim ładnie wyglądać, to dodatkowo poczujemy się radośnie. Żółty to kolor szczęścia, dodaje nam pozytywnej energii. Bardziej odpowiedni jest do stosowania w makijażu dziennym, ponieważ w wieczorowym może być zbyt mało wyrazisty.

Zobacz też

Jakie uprawnienia ma straż miejska?

Straż miejska nie tylko ściśle współpracuje z Policją, lecz sama może wykonywać wiele czynności, które wykonują policjanci. Straż miejska ma także prawo nakładania mandatów karnych na sprawców przestępstw oraz dokonywania przeszukania osobistego, ujęcia sprawcy przestępstwa i oddanie go w ręce Policji. Straż miejska ma prawo nas również wylegitymować. Kiedy i za co możemy dostać mandat od straży miejskiej?

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: