Finanse osobiste Jak dobrze zarządzać domowym budżetem?

Jak dobrze zarządzać domowym budżetem?

-

Skoro trudno nam żyć w ciągu kolejnych miesięcy, to zapewne jeszcze trudniej nam będzie oszczędzać. Pamiętać jednak należy o tym, że jak mawiają potocznie niektórzy, „zawsze może być jeszcze gorzej”. Na to „gorzej” zawsze warto być przygotowanym, aby gdy przyjdzie – nie bać się jutra.

Z domowym budżetem jest podobnie jak z budżetem firmy. Jeśli wszystkie miesięczne przychody firmy stają się jej kosztami to taka działalność, ani nie przynosi strat, ani zysków. Jednak żaden z właścicieli firm nie chce doprowadzić do takiej sytuacji. Skoro zatem firmy nie chcą tak wydatkować swoimi przychodami, dlaczego większość gospodarstw domowych tak robi?

Może warto zacząć zarządzać własnym domowym gospodarstwem jak firmą, która w przyszłości ma przynieść zyski, a więc w tym przypadku oszczędności, rozumiane jako wolne środki, które w przyszłości będziemy mogli spożytkować.

Jak się do tego zabrać?

Po pierwsze, weźmy zwykłą kartkę papieru i narysujmy na niej tabelkę. Po jej lewej stronie wypiszmy wszystkie nasze comiesięczne przychody. Po prawej stronie wszystkie koszty, bez których nie możemy przetrwać. Uwaga: wydatki związane z rozrywką pomińmy, bez nich przetrwamy miesiąc. Po wypisaniu wszystkich kosztów i przychodów z różnych źródeł warto podsumować tabelkę. Jeśli suma kosztów jest większa od sumy naszych przychodów należy się zastanowić, które koszty generują więcej niż powinny. Zacznijmy więc obniżać koszty wszędzie tam gdzie się da, oczywiście w granicach przyzwoitości.

Jeśli suma naszych przychodów jest już wyższa od sumy kosztów możemy pomyśleć nad wydatkowaniem jej na inne cele pamiętając, aby zawsze zostawić jakiś procent naszych przychodów, który odłożymy na ciężkie czasy. W ten sposób odłożony kawałek naszych comiesięcznych dochodów staje się zyskiem naszej firmy, jakim jest gospodarstwo domowe. Zostawiając co miesiąc choćby niewielką ilość środków, z czasem gromadzimy całkiem pokaźny kapitał.

Macie problemy z domowym budżetem czy też bez problemu starcza Wam do pierwszego, a może i jeszcze udaje Wam się trochę odłożyć? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Barbórka – na czym polega, jak się ją obchodzi?

Barbórka, czyli Dzień Górnika, jest świętem, które na trwałe wpisało się do polskiej tradycji. Uroczystość ma miejsce w dzień św. Barbary – patronki górników, tj. 4 grudnia. Na świętowanie przypada kilka punktów, których podczas Barbórki zabraknąć nie może.

Kredyt samochodowy z ratą balonową

Osoby zamierzające nabyć samochód mogą skorzystać z produktu o dość nietypowej nazwie. Mowa o kredycie z ratą balonową, który nie znajduje się w ofercie rodzimych banków uniwersalnych, stanowi natomiast sztandarowy element oferty tak zwanych banków samochodowych, które są powiązane kapitałowo z producentami samochodów.

Zobacz też

Jak przekonać rodziców na samodzielny wyjazd?

Jeżeli mówimy o wysłaniu nastolatka samego na wakacje, to wszystko zależy od podejścia rodziców oraz stopnia odpowiedzialności młodego człowieka. Niektórzy „prawie dorośli” nie zadowolą się zorganizowaną kolonią i chcą na własną rękę zwiedzać świat. Podstawą, aby nie martwić się cały czas o naszą pociechę, jest oczywiście zaufanie, na które młody człowiek musi sobie oczywiście zapracować.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: