Finanse osobiste Jak obliczyć dochód potrzebny do uzyskania świadczenia rodzinnego?

Jak obliczyć dochód potrzebny do uzyskania świadczenia rodzinnego?

-

Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące świadczeń rodzinnych ujęte zostały w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 Nr 139, poz. 992, z późn. zm.). W myśl przepisów tej ustawy, za świadczenia rodzinne uważa się: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, jak również świadczenia opiekuńcze, takie jak zasiłek pielęgnacyjny oraz świadczenie pielęgnacyjne.

Celem udzielanego zasiłku rodzinnego jest częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Wypłacany jest on w odstępach miesięcznych przez cały okres zasiłkowy. Warto podkreślić, że okres ten nie jest tożsamy ani z rokiem kalendarzowym, ani nawet z rokiem szkolnym, lecz trwa od 1 listopada do 31 października.

Prawo do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do tego zasiłku przysługuje nie tylko rodzicom lub jednemu z rodziców, ale także opiekunowi prawnemu lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Ponadto zasiłek może otrzymywać osoba pełnoletnia ucząca się w szkole lub w szkole wyższej, która niepozostaje na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią albo ze względu na ustalenie (wyrokiem sądowym lub ugodą sądową) prawa do alimentów z ich strony – nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia.

Zasiłek rodzinny przysługuje w sytuacji, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza 504 zł. Natomiast jeśli dziecko w wieku do lat 16 posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności (w wieku powyżej 16 lat do 25 lat), wówczas granica dochodu uprawniająca do zasiłku wynosi 583 zł. W okresie zasiłkowym 2010/2011 (czyli od 1 listopada 2010 r. do 31 października 2011 r.) rozpatrywany jest dochód za 2009 r.

Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie: 68 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia, 91 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia i 98 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia. Aby obliczyć dochód potrzebny do uzyskania świadczenia rodzinnego należy pobrać z Urzędu Skarbowego zaświadczenia o dochodach za 2009 r. obydwojga rodziców, jak również oraz pełnoletnich członków rodziny (do 25 roku życia). Przekroczenie dochodu – przy uwzględnieniu kwoty najniższego zasiłku – szacowane jest poprzez zsumowanie maksymalnego dochodu na członka rodziny i dodatnie do niego kwoty najniższego zasiłku na członków rodziny. W przypadku rodziny trzyosobowej rachunek ten będzie przedstawiał się następująco: (3 × 504 zł) + (3 × 68 zł). Warto jednak podkreślić, że rodzina musi spełniać warunek, dotyczący otrzymywania zasiłku w poprzednim okresie. Jeśli nie miało to miejsca, wówczas do kwoty maksymalnego dochodu nie wliczany jest minimalny zasiłek na osobę.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Natasza Duraj

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kalmary – przepisy

Kalmary należą do grupy produktów spożywczych zwanych owocami morza. Chociaż daleko nam od brzegów ciepłych mórz i sprzyjającego kalmarom klimatu, możemy kupić je sklepach w postaci mrożonej.

Mój syn jest gejem – co robić?

Wiek młodzieńczy jest poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie: „Kim jestem?” to okres odkrywania własnej tożsamości, poznawania siebie. Zdarza się, że młody człowiek uświadamia sobie swoją odmienność seksualną. Wtedy chłopców nie pociągają dziewczyny, a dziewcząt – chłopcy.

Zobacz też

Przegrywanie VHS na DVD

Chyba wszyscy posiadamy zakurzone stare kasety VHS z nagraniami sprzed lat. Są one na pewno źródłem ciekawych wspomnień i szkoda, aby marnowały się leżąc na półce. Niestety coraz mniej osób posiada możliwości, by odtworzyć takie kasety, dlatego warto przenieść je na dysk twardy komputera.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: