Finanse osobiste Jak obliczyć podatek dochodowy?

Jak obliczyć podatek dochodowy?

-

Obliczanie podatku dochodowego

Kwestie związane z podatkiem dochodowym reguluje ustawa z dnia 26.07.1991. Pierwszym krokiem do obliczenia podatku dochodowego jest ustalenie skali podatkowej. Stawki podatku dochodowego od osób fizycznych obecnie określają wysokość w stosunku do podstawy opodatkowania oraz mają charakter stawek progresywnych. Obecnie wykorzystywane są dwa progi podatkowe 18% oraz 32%.

– 18% – stawka ta ma zastosowanie w przypadku dochodu do 85 528,00 zł (odejmuje się kwotę 566,02 zł zmniejszającą podatek);

– 32% – stawka po przekroczeniu 85 528,00 zł – podatek wynosi wówczas 14 839,02 zł plus 32 % nadwyżki ponad 85 528,00 zł.
Po ustaleniu skali podatkowej należy podstawić do niej dochód pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne, ulgi, które są odejmowane od przychodu i 1% OPP.

Przykład:

Jan Kowalski osiągnął dochód w wysokości 65 tys zł. Kwotę dochodu należy zatem przemnożyć przez 18% (gdyż dochód ten zaliczymy do pierwszego progu podatkowego do 85 528,00 zł). Otrzymujemy 11700. Od tej kwoty odejmujemy kwotę 566,02 zł zmniejszającą podatek, wynik to 11143, 98 zł. Ostateczną kwotę podatku otrzymamy pomniejszając ją o składki na ubezpieczenie społeczne ulgi, które są odejmowane od przychodu i 1% OPP.

Odmiennie oblicza się podatek dochodowy jeżeli małżonkowie rozliczają się razem. W tym przypadku dochody małżonków są sumowane, dzielone na dwa, a następnie podatek liczy się tak jak w powyższym przykładzie. W odróżnieniu od poprzedniej procedury uzyskany wynik jest mnożony przez 2. Ze wspólnego opodatkowania najczęściej korzystają małżonkowie, z których jedno zarabia dużo i chce uniknąć wyższego progu opodatkowania. Taki sposób obliczania podatku dochodowego stosują także rodzice samotnie wychowujący dzieci. W tym przypadku uzyskiwane dochody są zawsze dzielone na dwa, niezależnie od liczby potomstwa.

Źródła:

[1] Podatek dochodowy od osób fizycznych, prostypodatek.info, dostępny w Internecie: http://www.prostypodatek.info/podatek_dochodowy_od_osob_fizycznych.html.

[2] Jak liczyć podatek?, mlodyksiegowy.pl – poradnik początkujących księgowych, dostępny w Internecie: http://www.mlodyksiegowy.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=14&Itemid=17.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co warto zobaczyć w Monachium?

Architektura Monachium olśniewa wszystkich tych, którzy odwiedzają miasto po raz pierwszy. Znacznie zniszczona podczas II wojny światowej stolica Bawarii została pieczołowicie odbudowana i oferuje dzisiaj turystom wszystko, co najciekawsze: gwarną starówkę, piękne pałace i doskonałe muzea.

Dlaczego samochód gaśnie podczas jazdy?

Samochód gasnący w czasie jazdy jestniebezpieczny. W momencie unieruchomienia silnika przestaje działać wspomaganie kierownicy, hamulców, nie działają systemy kontroli trakcji ani ABS.

Zobacz też

Nieprzyjemny zapach z ust – przyczyny

Czujesz nieprzyjemny zapach ze swoich ust? Przeczytaj, jakie są jego przyczyny. Może powinieneś szybko skonsultować się z dentystą. Przeczytaj!

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Jaką sukienkę na lato wybrać?

Odpowiednio wybrana sukienka na lato to idealny strój dla pań. Nie dość, że wyglądają w nich bardzo kobieco, to...

Może Cię zainteresuje: