Jak oszczędzać pieniądze?

Finanse osobiste    
ocena

Podstawowy argument jaki przychodzi nam na myśl kiedy siedzimy na spotkaniu z doradcą proponującym nam inwestycje czy fundusz emerytalny to „ja nie mam co oszczędzać” Dobry argument mogłoby się wydawać, ale zupełnie nieprawdziwy. Oszczędzanie pieniędzy zaczyna się tak naprawdę w głowie, od zmiany myślenia i priorytetów. Potrzebne do tego są nie tylko samodyscyplina i dobra organizacja, ale odpowiednie nastawienie. Co więcej oszczędzanie nie musi być ani nudne, ani ograniczające, ani tym bardziej nie musi się nam i naszej rodzinie kojarzyć ze skąpstwem czy zbieraniem każdego grosika.

Jak oszczędzać pieniądze?

photoxpress.com

Oszczędzać można na naprawdę wiele sposobów. Zanim zacznie się systematycznie odkładać pieniądze czyli oszczędzać długoterminowo, warto przyjrzeć się domowemu budżetowi codziennemu, w skali miesiąca. Pomoże w tym prosty eksperyment. Najlepszym rozwiązaniem jest określenie siebie i swojej rodziny. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że pieniądze wyciekają ale nie wiemy gdzie, czy też jesteśmy w stanie przedstawić „plus minus” swoje miesięczne wydatki z pełną świadomością tego gdzie pieniądze „uciekły” Kartka i długopis, chwila wolnego czasu i plan na kolejny miesiąc. Na początek powinniśmy podzielić nasz domowy budżet na pięć sfer. Wydatki stałe związane z zobowiązaniami bankowymi. Wydatki stałe związane z domem (czynsz, prąd, gaz, opłata za kablówkę, internet, telefony, wydatki na paliwo, karty komunikacji miejskiej, polisy ubezpieczeniowe, opłaty za szkoły i przedszkole) Wydatki na żywność  środki czystości i ubrania, wydatki na rozrywkę, i ostatnie oszczędności.

Jeśli nasze finanse przedstawiają się w raczej opłakanym stanie, i wydatki na rozrywkę czy oszczędności nie wchodzą w grę, polecam w trakcie miesięcznego eksperymentu pewien schemat.. Obecnie właściwie nie widzimy pieniędzy które zarobimy. Znajdują się one na koncie, nie płacimy nimi tak często bezpośrednio. Warto wyposażyć się w słoiki do których powkładamy kwoty jakie mamy do dyspozycji. Pięć słoików odpowiadającym pięciu sferom budżetowym. Taka wizualizacja jest niezastąpiona. W miarę upływu czasu sami na własne oczy zobaczymy, jak wypływają ze słoików pieniądze. To da nam do myślenia i zniweluje wydatki niepotrzebne, a tych czasami bywa na prawdę bardzo dużo. Kolejny krok to założenie zeszytu. Przez okres miesiąca powinno się w nim rzetelnie zapisywać wydatki z każdego dnia, najlepiej zbierając dodatkowo paragony. Pod koniec naszego eksperymentalnego miesiąca podliczyć wydatki z każdej kolumny. Okaże się się 30% naszego budżetu wydaliśmy na fast foody, kolorowe czasopisma, zupełnie niepotrzebna przedmioty, kolejną parę butów. Sami po miesiącu stwierdzimy, że to co kupiliśmy nie było potrzebne i nie ma się co dziwić że nagle brakło do pierwszego, lub na zapłacenie rachunków.
Należy ustalić priorytety. Zobowiązania regulować w pierwszej kolejności.

Aby zaoszczędzić na wydatkach stałych związanych z zobowiązaniami bankowymi, warto zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym, likwidacją kart kredytowych, zmianą banku jeśli nasz wydaje się być zbyt drogim. W tej decyzji pomoże obliczenie ile rocznie kosztuje nas utrzymanie konta, ile płacimy za przelewy, obsługę internetową, jak oprocentowane są zobowiązania które mamy w koncie. W przypadku kilku rat i kilku kart nad którymi przestaliśmy panować konsolidacja i mocne postanowienie nie dobierania kolejnych zobowiązań do momentu spłaty obecnych, może nam pozwolić na zaoszczędzenie nawet do 40% na samych zobowiązaniach.

Wydatki stałe związane z domem też można zmniejszyć, wprowadzając oszczędności.  Prądu wody gazu, paliwa. Można poszukać tańszego dostawcy usług internetowych, zrezygnować z niepotrzebnych pakietów telewizji kablowej, czy też znaleźć inną. Wydatki na telefon też da się ograniczyć zmieniając operatora lub pakiety. Obecnie nie wiąże się to ze zmianą numeru.

Grupą najbardziej płynną są wydatki na żywność środki czystości i ubrania. Statystyczny Polak wyrzuca jedną trzecią kupowanej żywności. Jeśli na jedzenie wydajemy sześćset złotych miesięcznie, każdego miesiąca do kosza na śmieci wyrzucamy dwieście  złotych. Dwieście złotych które można by przeznaczyć na odzież, na rozrywki, przyjemności, odkładanie na emeryturę. Jak zaoszczędzić? Planowanie tygodniowego jadłospisu może być męczące, ale będzie przydatne.

Wystarczy robić zakupy mniejsze, i w taki sposób aby żywność która nam zostaje dała się przetworzyć, lub zamrozić. (dla przykładu z przejrzałych bananów można zrobić naleśniki dla dzieciaków, wędliny wkroić w bigos) Żywieniowe zachcianki w postaci fast food-ów czy kolacji na mieście powinniśmy potraktować jako wydatki na rozrywki. Wtedy okaże się, że zamiast wizyty w królestwie hamburgera będziemy woleli wizytę w kinie. Często ten wydatek będzie dokładnie taki sam. Co do kwot przeznaczanych na rozrywkę. Podstawowy błąd jaki popełniamy to robienie szalonych zakupów, i pozwalanie sobie na przyjemności na początku miesiąca, kiedy na koncie środków jest jeszcze sporo i nie martwimy się o ich- jakby nie było- szybkie ubywanie. To zasadniczo złe rozwiązanie. Najpierw obowiązki, potem przyjemności. Wydatki na rozrywkę i przyjemności powinny być ostatnimi, traktowanymi jako nagroda za rezolutne gospodarowanie budżetem.

Kapitalnym pomysłem jest zbieranie drobniaków. Sama byłam wręcz zaskoczona. Robiąc zakupy za gotówkę, wszystkie drobne wydawane w sklepach poniżej dwuzłotówki przez cały miesiąc wrzucałam do słoika. Pod koniec miesiąca słoik zawierał ponad sto złotych. Drobne znalazły zastosowanie u radosnej ekspedientki, a „zaoszczędzone” w ten sposób sto złotych wydane na kompletne bzdury, które dotychczas obciążały niepotrzebnie budżet. 

Jestem pewna że po eksperymentalnym miesiącu, kiedy uda nam się zrobić porządek w płatnościach zastanowić się nad oszczędnościami, kiedy narzucimy sobie nic nie  kosztującą nas samodyscyplinę, podliczymy miesięczne wydatki i zaplanujemy kolejne miesiące- uda się opanować  portfel. Warto też pamiętać o wydatkach niespodziewanych, takich jak naprawa zepsutego samochodu, dentysta, czy ślubny prezent dla znajomych. Z czasem kiedy wprowadzone zasady oszczędzania zaczną się sprawdzać pieniędzy „luźnych” będzie coraz więcej. Można się wtedy zastanowić nad tym jak je spożytkować. Czy odkładać na rodzinne wakacje, czy nadpłacać zobowiązania (co długoterminowo też da oszczędności, zmniejszymy koszt odsetkowy kredytu, skrócimy czas spłacania zobowiązania) czy czy wydawać na rodzinne małe comiesięczne szaleństwa, czy może rozsądnie zainwestować.

Dopiero po okiełznaniu podstawowych spraw, można zastanowić się nad długoterminowym oszczędzaniem. Wyznaczyć sobie kwotę jaką chcemy co miesiąc odkładać, poświęcić kilka godzin na kilka spotkań z dobrze wybranymi doradcami inwestycyjnymi czy emerytalnymi, i na spokojnie wybrać tą formę oszczędzania która, będzie dla nas i naszej rodziny najodpowiedniejsza.
Przy tych wszystkich radach sposobach i trikach, najważniejsze to nie dać się zwariować i pamiętać że pieniądz ma służyć nam a nie my jemu. Powyżej przedstawiony został plan radykalnego cięcia kosztów gospodarstwa domowego, w chwili kiedy sami kompletnie nie dajemy sobie rady i kompletnie nie mamy pomysłu na przyszłość. Czasem wystarczy wprowadzić zmiany w kilku lub tylko jednej dziedzinie życia. Dokonanie takiego miesięcznego „słoikowo- zeszytowego” eksperymentu polecam nawet tym nieprzekonanym. Okazać się bowiem może, że mogliśmy zaoszczędzić  na przykład czterysta złotych, co w skali roku daje cztery tysiące osiemset złotych. Pojawi się myślenie że te niespełna pięć tysięcy złotych, to pieniądze które mogliśmy przeznaczyć na świetne wakacje z rodziną. Tymczasem wypłynęły one w sposób nieopanowany, nie do końca przemyślany,  lub co gorsza zostały wyrzucone... w błoto.

W jaki sposób staracie się oszczędzać pieniądze? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =