Jak przekazać 1% podatku? - Poradnik

Finanse osobiste    
ocena

Nie ma nic prostszego, aby poczuć się jak dobroczyńca, niż przekazania raz do roku jednego procenta podatku dochodowego, na cele charytatywne. Jeden procent przekazanego podatku nie kosztuje nas nic, poza czasem potrzebnym na wpisanie nazwy instytucji i numeru Krajowego Rejestru Sądowego, w odpowiednią rubrykę na zeznaniu podatkowym. Nasz jeden procent podatku nie przekazany na cele dobroczynne, zostanie odprowadzony do Budżetu Państwa, a nawet te kilka groszy raz do roku, zebrane przez wszystkich podatników, może w znaczny sposób zasilić budżet nie jednej wspaniałej organizacji.

Jak przekazać 1% podatku? - Poradnik

sxc.hu

Przekazanie jednego procenta podatku powinno być już nie tylko dobra wolą, ale obowiązkiem. Nie ma w tym żadnej filozofii i żadnego utrudnienia. Z godnie z ustawą, do dnia  pierwszego lutego należy złożyć w Urzędzie Skarbowym PIT 28. Do trzydziestego kwietnia PIT-y 36, 36L, 37, 38,  oraz 39. Jeśli będzie trzeba dokonać dopłaty podatku, należy ją uregulować odpowiednio do trzydziestego pierwszego marca dla PIT 28, oraz do trzydziestego czerwca dla pozostałych rozliczeń. Zeznania podatkowe posiadają rubrykę zatytułowaną „wniosek o przekazanie 1% podatku należnego, na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)„. Wystarczy podać nazwę i numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego danej organizacji. Wypełniając deklarację należy podać kwotę jaką chcemy przekazać, nie może ona przekroczyć jednego procenta podatku, zaokrąglana jest do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Na podstawie informacji zawartej w deklaracji Naczelnik Urzędu Skarbowego, przekaże odpowiednią kwotę wskazanej instytucji. Numery KRS oraz nazwy instytucji znajdują się na stronie www.mpips.gov.pl, oraz www.pozytek.gov.pl. W jednej składanej deklaracji może się znajdować tylko jedna organizacja. W deklaracji można wpisać wskazanie przeznaczenia środków. Oznacza to że możemy wyrazić swoją opinię na temat tego jak chcemy aby dana organizacja pożytku publicznego rozdysponowała przekazane przez nas środki. Ostatecznie jednak, to do niej należy decyzja. Jeśli za swoją dobroczynność chcemy uzyskać nagrodę w postaci kartki, lub listu z podziękowaniami od danej organizacji, możemy wyrazić zgodę na podanie przez Naczelnika Urzędu naszych danych osobowych danej organizacji. Decyzję co do tego, oraz komentarz  co do takiej formy altruizmu pozostawiam w gestii własnej czytelnika.

Instytucje charytatywne cieszą się zasileniem budżetu dwa razy. Po złożeniu deklaracji podatkowych PIT28 w okolicach kwietnia i maja, oraz lipca i sierpnia po rozliczeniu PIT-ów 36, 36L, 37, 38 i 39. Po złożeniu deklaracji PIT40A również emeryci i renciści mogą się cieszyć przekazaniem jednego procenta podatku na cele dobroczynne.

Wykaz instytucji zawiera trzysta trzydzieści stron, średnio po dwadzieścia organizacji pożytku publicznego na stronie. Są to nie tylko fundacje, hospicja czy domy pomocy społecznej. Ale także stowarzyszenia sportowe, oświatowe, kulturalne, stowarzyszenia katolickie, kluby przyjaciół regionów miast wsi, cała masa przeróżnych organizacji. Od tych świadczących pomoc, po te zbierające środki na przykład na wycieczki motorowe młodzieży. Przeglądnięcie całego spisu może stanowić problem i napawać niechęcią. Dlatego Urzędy Skarbowe posiadają ulotki w których umieszczone są spisy OPP dla danego regionu. Z nich można wybrać tę, która najbardziej przypadnie nam do gustu.

Od kilku lat prowadzona jest również szeroko zakrojona kampania medialna, mająca na celu zachęcenie nas do przekazywania „jednego procenta”. Jeśli nie chcemy szukać organizacji, wystarczy spisać numer KRS z telewizyjnej reklamy. Sądzę jednak, że stanie w gigantycznej kolejce w celu rozliczenia się z Urzędem Skarbowym, może umilić lektura spisu organizacji. Tak samo jak umili nam dzień świadomość, że udało nam się przekazać pozornie nie znaczące wiele kilka złotych. Chyba że mamy świadomy cel w dodatkowym wspomaganiu budżetu państwa, pozwalając na przekazanie tej równie potrzebującej organizacji, swojego jednego procenta.

Przekazujecie swój 1% podatku? Na jaki cel go przeznaczacie?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =