Finanse osobiste Jak przekazać 1% podatku?

Jak przekazać 1% podatku?

-

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego na wniosek podatnika wyrażony w zeznaniu rocznym przekazuje na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego wynikającego z:

– zeznania podatkowego złożonego w terminie określonym dla jego złożenia albo

– korekty zeznania, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Aby prawidłowo przekazać1% podatku, wystarczy w odpowiednie pole wpisać numer KRS wybranej organizacji, podanie jej nazwy nie jest obecnie wymagane.

Warto wyjaśnić iż, zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów przekazanie części podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, nawet ze wskazaniem osoby, do której pieniądze mają trafić, w zeznaniu rocznym nie jest darowizną. Przekazywany podatek w ramach odliczenia jednoprocentowego jest należnością budżetu państwa. Nie można tu mówić o przekazaniu darowizny, a tym bardziej o konieczności płacenia przez obdarowanego podatku od takiej darowizny.

Od początku 2012 roku zaostrzone zostały przepisy dotyczące warunków ustalania listy organizacji pożytku publicznego, na który można przekazać 1 % podatku. Obecnie każda organizacja ma obowiązek zamieszczenia na stronie Ministerstwa Finansów sprawozdania finansowego i merytorycznego z działalności do dnia 15 lipca roku następującego po roku, za który jest składane sprawozdanie – jeżeli tego nie zrobi straci prawo do 1% podatku. Listę organizacji można znaleźć w wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do uzyskania środków z 1% podatku umieszczonej na stronie internetowej ministerstwa.

Przekazujecie 1% podatku? Zawsze na ten sam cel czy zmieniacie organizacje pożytku publicznego? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak opiekować się suką po porodzie – cesarskim cięciu?

Wskazania do cesarskiego cięcia mogą być różnorakie, zawsze o jego przeprowadzeniu decyduje lekarz weterynarii. Najczęstsze powody to: zbyt wąska miednica suki, zbyt duży płód, zbyt długi okres ciąży bez oznak zbliżającego się porodu.

Filtr polaryzacyjny – co to jest, co daje, zastosowanie

Filtr polaryzacyjny ma postać kołową i podobny jest do innych filtrów nakręcanych na obiektyw. Różni się od nich tylko tym, że zamiast jednego szkła ma dwa i pierścień, którym możemy regulować kierunek światła. Te dwa niezwykłe szkiełka powinny być dołączane do wszystkich obiektywów.

Zobacz też

Jak zaoszczędzić na koncie osobistym?

Wielu Polaków wciąż posiada starsze i droższe konta bankowe. Warto zmienić je na nowsze, nawet w obrębie tego samego banku, aby oszczędzić nawet 360 zł rocznie.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: