Finanse osobiste Jak rozliczać dochody dziecka?

Jak rozliczać dochody dziecka?

-

Zgodnie z ustawą o PIT dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów rodziców. Tak więc generalna zasada stanowi, iż dochody dziecka powinny być doliczane do dochodów rodziców aż do uzyskania przez niego pełnoletniości, wyjątek obejmuje jedynie dochody z pracy dziecka, jego stypendia a także dochody z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku.

Do dochodu rodziców dolicza się przede m.in. takie dochody dziecka jak dochody z najmu, lokat i kapitałów pieniężnych, praw majątkowych czy dochodów z renty. Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dochody dzieci są doliczane do dochodów rodziców, o ile mają oni prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów swoich dzieci , a więc mogą zarządzać majątkiem potomka i pobierać z niego dochody w czasie sprawowania władzy rodzicielskiej. Tak więc wspólnego rozliczenia nie będą mogli dokonać rodzice nie posiadający władzy rodzicielskiej lub pozbawieni zarządu nad majątkiem dziecka

Jaki formularz?

Rodzice, którzy dokonują rocznego rozliczenia podatku dochodowego wspólnie z małoletnim dzieckiem lub dziećmi osiągającymi dochody, powinni złożyć zeznanie PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/M. Dotyczy to jednakże tylko tych dochodów, które mogą być ujęte w PIT-36. W sytuacji gdy rodzice rozliczają się oddzielnie to każde z nich do swoich dochodów dolicza połowę dochodów dziecka. W sytuacji gdy dziecku przysługuje renta organ ją wypłacający musi wystawić formularz PIT-40A/11A na imię dziecka, jednakże gdy rentę otrzymują zarówno rodzic jak i dziecko organ rentowy wystawić winien jeden PIT-40A/11A na imię rodzica, ujmując w nim dochody rodzica oraz dziecka. Dochody, które nie podlegają wspólnemu rozliczeniu z rodzicami dziecka należy wykazać w zeznaniu PIT-37 wypełnionym danymi i imieniem dziecka jednakże podpisanym przez rodziców.

Wasze pociechy już zarabiają? Rozliczacie ich dochody? Podzielcie się doświadczeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak jeść chleb?

Savoir-vivre opisuje zasady związane jedzeniem z dość dużą dokładnością. Nawet sposób jedzenia chleba może świadczyć o dobrym lub złym wychowaniu. Jak savoir-vivre nakazuje jeść chleb?

Objawy uszkodzenia układu hamulcowego w motocyklu

Usterki układu hamulcowego zdarzają szczególnie często, jeśli mamy do czynienia z nieserwisowanym regularnie mechanizmem. Budowa układu i wymagania, jakie są mu stawiane, kładą nacisk na maksymalne bezpieczeństwo. Jednak mogą pojawić się pewne komplikacje, które należy wyeliminować możliwie najszybciej.

Zobacz też

Paznokcie na Sylwestra

Zadbane paznokcie, ze starannie zrobionym manicure są dopełnieniem naszej kreacji sylwestrowej. Dozwolone są wszystkie rodzaje stylizacji, jakie tylko przyjdą nam do głowy. Ważne tylko, aby harmonizowały z naszym strojem i fryzurą.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: