Finanse osobiste Jak zarządzać finansami w małżeństwie?

Jak zarządzać finansami w małżeństwie?

-

Oddzielne konta. Jeżeli partnerzy bardzo cenią sobie niezależność finansową, mogą posiadać oddzielne konta. Taki układ finansowy może się wiązać z tym, że para podzieli się również opłatami za rachunki i utrzymanie. Nie musi to być równy podział – partner, który ma na przykład większe dochody, może się zgodzić na przejęcie na swoje barki większej części wydatków. Wiele par jest zadowolonych z podziału domowego budżetu, dzięki któremu każda ze stron ma poczucie absolutnej kontroli nad swoimi osobistymi dochodami. Jeżeli partnerom zależy również na prawnym uregulowaniu własności majątkowej w związku, przed zawarciem małżeństwa możliwe jest podpisanie intercyzy.

Wspólne finanse. Możliwa jest także przeciwne rozwiązanie. Polega ono na tym, że partnerzy decydują się na całkowitą wspólnotę majątkową. Postanawiają mianowicie, że na przykład będą mieli wspólne konto i że każda ze stron będzie mogła w równym stopniu z niego korzystać. Oczywiście taka sytuacja wymaga wielkiego zaufania do drugiej strony. Najlepiej zatem ustalić, że partnerzy będą się wzajemnie informować o swoich wydatkach i również wspólnie je planować.

Część wspólna i osobne konta. Niektóre pary wolą natomiast rozwiązanie polegające na tym, że część ich dochodów stanowi wspólną kasę, ale pozostałą częścią mogą dysponować według własnego uznania. W ten sposób partnerzy mają poczucie, że budują wspólne życie, ale jednocześnie zachowują pewną odrębność w zakresie finansów. Dzięki takiemu układowi nikt nie musi się tłumaczyć drugiej stronie, dlaczego wydał określoną kwotę pieniędzy.

Planowanie budżetu przez jedną osobę. Niejednokrotnie zdarza się również, że jeden z partnerów odpowiada za domowy budżet. Najczęściej jest to kobieta, ponieważ w wielu związkach to właśnie panie dokonują codziennych zakupów, dokładnie orientują się w bieżących cenach i potrafią zaplanować miesięczne wydatki. Co więcej, taki układ nie jest również rzadkością w małżeństwach, w których zawodowo pracuje jedynie mężczyzna. Podobne rozwiązanie umożliwia partnerom jasny podział obowiązków i wiele par chwali sobie tę metodę.

Jak Wy radzicie sobie z finansami domowymi? Kto zajmuje się pieniędzmi i pilnuje budżetu? Wypowiedzcie się!

Agnieszka Czarkowska

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Nadciśnienie w ciąży – definicja, skutki, leczenie

Ze względu na możliwe dosyć ciężkie powikłania niekontrolowanego i nieleczonego nadciśnienia w ciąży, każda kobieta ciężarna powinna mieć mierzone ciśnienie tętnicze krwi.

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania?

Guma do żucia na ubraniu czy dywanie to bardzo niemiła niespodzianka, ale niestety dość częsta, szczególnie wtedy, kiedy mamy w domu małe dzieci. Maluchy lubią zostawiać takie pamiątki po sobie i lubią sprawdzać, jak – na przykład – przykleja się gumę do plecaka. Na szczęście z takimi „pamiątkami” i „eksperymentami” można sobie poradzić.

Zobacz też

Trening siłowy dla kobiet – ćwiczenia

Każda kobieta chciałaby wyglądać jak gwiazda filmowa; szczupła sylwetka, smukłe ramiona płaski brzuch, zgrabne nogi. Wszystkie te aspekty mogą zapewnić nam ćwiczenia na siłowni.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: