Finanse osobiste Jaki jest termin odwołania od decyzji podatkowej?

Jaki jest termin odwołania od decyzji podatkowej?

-

Co powinno zawierać odwołanie od decyzji podatkowej?

W odwołaniu od decyzji podatkowej należy zawrzeć: określenie podatnika, który odwołuje się od decyzji z podaniem jego adresu i podpisu, wskazanie nieprawidłowości w decyzji, istoty i zakresu żądania (np. uchylenia całej lub części decyzji) oraz przedstawienie dowodów. Odwołanie powinno uzasadniać w jaki sposób wydana przez organ decyzja narusza przepisy prawa. W zależności od określonej sytuacji powoływać się można m.in. na argumenty błędnej wykładni prawa, naruszenie obowiązku zebrania kompletnego materiału dowodowego. Jeżeli odwołanie nie zawiera wszystkich wymienionych elementów, podatnik odwołujący się od decyzji zostanie wezwany do uzupełnienia informacji w terminie 7 dni. Od postanowienia o pozostawieniu odwołania bez rozpatrzenia nie przysługuje odwołanie.

W jakim terminie można odwołać się od decyzji organu skarbowego?

Odwołanie należy złożyć do 14 dni od dnia następującego po dniu, w którym decyzja została dostarczona podatnikowi. Po tym terminie odwołanie może nastąpić jedynie wówczas, gdy podmiot odwołujący się od decyzji udowodni, że opóźnienie nastąpiło z przyczyn od niego niezależnych np. w wyniku wypadku losowego. W tym przypadku zaskarżający decyzję jest jednak także zobowiązany pewnymi terminami, podanie o przywrócenie terminu należy bowiem złożyć do 7 dni od ustania przyczyny w opóźnieniu.

Gdzie należy złożyć odwołanie od decyzji podatkowej?

Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem Urzędu Skarbowego, który wydał kwestionowaną decyzję. Może być ono doręczone osobiście do siedziby organu, listownie, a niektóre Urzędy Skarbowe umożliwiają także złożenie odwołania drogą elektroniczną.

Źródła:

[1] Magdalena Stec, Jak odwołać się od decyzji w sprawach podatkowych, Gazeta Podatnika Nr 19/2012 (1239), dostępny w Internecie: http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/jak_odwolac_sie_od_decyzji_w_sprawach_podatkowych-a_6451.htm.

[2] Małgorzata Żujewska, Jak skutecznie odwołać się od decyzji podatkowej?, Gazeta Podatkowa nr 73 (801) z dnia 12.09.2011, dostępny w Internecie: http://www.gofin.pl/17,2,64,97612,jak-skutecznie-odwolac-sie-od-decyzji-podatkowej.html.

[3] Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.).

Znaleźliście się w takiej sytuacji? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wymeldowanie i eksmisja z mieszkania

Polskie prawo daje możliwość eksmisji i wymeldowania z mieszkania niechcianych lokatorów, jednak nie jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Czym, jak myć okna, żeby błyszczały, nie było smug?

Uwielbiam wyglądać przez okno. Często obserwuję kwiaty w ogrodzie i rybki w oczku wodnym. Jednak aby móc cieszyć się jakimkolwiek widokiem... konieczne są czyste szyby, ramy okienne i parapety.

Zobacz też

Kotleciki rybne – przepis

Wiele osób w swojej diecie rezygnuje z drobiu, wieprzowiny czy wołowiny, wzbogacając ją jednocześnie w ryby. Istnieje wiele możliwości ich przyrządzenia tj. smażenie, grillowanie czy gotowanie. Możemy również zrobić kotleciki mielone, zastępując mięso rybą. Mięso ryb jest bardzo zdrowe, ponieważ zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, nieobecne w innych rodzajach mięs, które pozytywnie działają na prawidłowe funkcjonowanie naszego serca.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: