Jaki jest zysk z Książeczki Mieszkaniowej?

Finanse osobiste    
ocena

Jeśli posiadasz książeczkę mieszkaniową założona przed 1990 rokiem, to bardzo prawdopodobne, że przysługuje Ci prawo do premii mieszkaniowej, w przypadku nabycia mieszkania. Czy wysokość tej premii może ulec zmniejszeniu w ciągu najbliższych lat?

Niestety, ale tak. Dzieje się tak, ponieważ wysokość premii mieszkaniowej wyliczana jest na podstawie średniej ceny metra kwadratowego w poprzednim kwartale. A ten w najbliższych miesiącach może ostro spaść w dół. Po latach mocnych wzrostów w cenach mieszkań może przyjść czas na korektę tych wzrostów. Coraz trudniej młodym jest o kredyt hipoteczny, który znacznie ułatwiał deweloperom sprzedaż nowo wybudowanych mieszkań. Dodatkowo trwający kryzys powoduje malejący popyt na nowe mieszkania. To bezpośrednio juz dziś sprawiło, że ceny mieszkania zaczęły spadać. Analitycy branży uważają jednak, ze cały rok 2012 może przynieść jeszcze większe spadki cen nieruchomości.

W jaki sposób Książeczki Mieszkaniowe mogą zacząć tracić?

To, co cieszy tych, którzy juz niedługo zamierzają kupić swoje własne, nowe mieszkanie za zgromadzone już środki po niższej cenie nie ucieszy tych, którzy swoje oszczędności trzymają na książeczkach mieszkaniowych. W czasach PRLu rząd chcąc zachęcić społeczeństwo do odkładania pieniędzy zagwarantował Premię Gwarancyjną w ramach jednego z niewielu sposobów oszczędzania w tamtych czasach. Megainflacja, która miała miejsce w tamtych czasach zniechęcała do oszczędzania. Z każdym rokiem wartość nabywcza pieniądza malała. W celu rekompensaty utraty wartości pieniądza rząd zagwarantował, że wypłaci premię w postaci różnicy między ceną metra kwadratowego w momencie kupna mieszkania, a w chwili wpłaty kwoty na książeczkę mieszkaniową. Wiele osób, które wpłacało wówczas duże kwoty dziś na książeczkach ma całkiem małe kwoty. Premia gwarancyjna może okazać się jednak duża. W ciągu najbliższych miesięcy może ona jednak maleć, więc jeśli bankier wyliczył nam rok temu jej wartość na dany dzień może okazać się, że wartość premii spadnie.

Wiele osób swego czasu dzięki Książeczkom Mieszkaniowym udało się odłożyć na własne mieszkanie. Możliwości jakie mieli klienci banków przed laty były jednak mocno ograniczone. Dziś mamy do dyspozycji mnóstwo rodzajów lokat w ofertach banków, z których środki mogą być przeznaczone na różny cel. W przypadku Premii Gwarancyjnej na starych książeczkach mieszkaniowych premia wypłacona zostanie tylko w przypadku ich likwidacji z chwilą zakupu mieszkania bądź budowy domu.

Książeczki Mieszkaniowe opłaca się dziś trzymać głównie osobom, dla których premia gwarancyjna jest wyższa od wkładu na nich zdeponowanego. Dla klientów, którzy dzisiaj rozpoczynają odkładania w celu zakupu nowego mieszkania w przyszłości wybór niskooprocentowanej książeczki bez prawa do premii wydaje się nienajlepszym pomysłem.

Posiadacie książeczkę mieszkaniową założona przed 1990 r.? Orientowaliście się w kwestii prawa do premii mieszkaniowej? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =