Autor
Inne porady tego autora
Oszczędzanie na emeryturę
Rozliczanie PIT przez internet
W tym dziale
Kim jest Vatowiec?
Wynagrodzenie prowizyjne a ekwiwalent za urlop
Konto oszczędnościowe a inwestycje - porównanie
Jak obliczyć podatek dochodowy?
Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego
Negocjowanie podwyżki
Każdy, kto na skutek różnych okoliczności życiowych popadł w długi czy ma problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań i jednocześnie jest zatrudniony na etacie, może liczyć się z tym, iż jego wynagrodzenie zostanie okrojone o kwoty potrąceń. Prawo wyraźnie reguluje kwestie należności, które mogą zostać potrącone przez pracodawcę z wynagrodzenia pracownika.
Z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu następujące należności w takiej właśnie kolejności:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
- kary pieniężne z odpowiedzialności porządkowej za nieprzestrzeganie przepisów bhp lub przepisów ppoż., opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.
Powyższy katalog to należności, które mogą być potrącone bez względu na to, czy pracownik wyrazi na to zgodę czy nie. Wszelki inne należności mogą być ujęte z płacy tylko, gdy pracownik się na to zgodzi. Co więcej, zgoda taka powinna zostać wyrażona na piśmie. Potrącenie na poczet świadczeń alimentacyjnych może wynieść maksymalnie 3/5 wynagrodzenia, a w razie egzekucji innych należności lub potrącenia zaliczek pieniężnych, połowę wynagrodzenia. Potrącenia dotyczące egzekucji niealimentacyjnych oraz zaliczek pieniężnych nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami egzekwowanych wierzytelności alimentacyjnych 3/5 wynagrodzenia.
Pracodawcy mogą próbować dokonywać potrącenia z wynagrodzenia w sytuacji, gdy pracownik ma w stosunku do niech zobowiązania (np. ZFŚS), jednak jest to możliwe tylko gdy pracodawca uzyska tytuł wykonawczy lub zgodę pracownika. W przypadku gdy pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu pracy kwoty wolne od potrąceń są proporcjonalnie mniejsze w stosunku do wymiaru czasu pracy.
Potrącono Wam należność z pensji? Z jakiego powodu? Dajcie znać.