Finanse osobiste Jakie należności mogą zostać potrącone z wynagrodzenia za pracę?

Jakie należności mogą zostać potrącone z wynagrodzenia za pracę?

-

Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu następujące należności w takiej właśnie kolejności:

– sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;

– sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;

– zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;

– kary pieniężne z odpowiedzialności porządkowej za nieprzestrzeganie przepisów bhp lub przepisów ppoż., opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.

Powyższy katalog to należności, które mogą być potrącone bez względu na to, czy pracownik wyrazi na to zgodę czy nie. Wszelki inne należności mogą być ujęte z płacy tylko, gdy pracownik się na to zgodzi. Co więcej, zgoda taka powinna zostać wyrażona na piśmie. Potrącenie na poczet świadczeń alimentacyjnych może wynieść maksymalnie 3/5 wynagrodzenia, a w razie egzekucji innych należności lub potrącenia zaliczek pieniężnych, połowę wynagrodzenia. Potrącenia dotyczące egzekucji niealimentacyjnych oraz zaliczek pieniężnych nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami egzekwowanych wierzytelności alimentacyjnych 3/5 wynagrodzenia.

Pracodawcy mogą próbować dokonywać potrącenia z wynagrodzenia w sytuacji, gdy pracownik ma w stosunku do niech zobowiązania (np. ZFŚS), jednak jest to możliwe tylko gdy pracodawca uzyska tytuł wykonawczy lub zgodę pracownika. W przypadku gdy pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu pracy kwoty wolne od potrąceń są proporcjonalnie mniejsze w stosunku do wymiaru czasu pracy.

Potrącono Wam należność z pensji? Z jakiego powodu? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego

Biorąc kredyt liczymy się ze spłacaniem go przez określony w umowie czas. Również bank w swoich planach finansowych uwzględnia, że nasze raty będą wpływać przez założony z góry okres (zabezpieczający narastające odsetki) i na podstawie tego przewiduje swoje działania finansowe. Zdarza się jednak, że w krótkim czasie po zaciągnięciu kredytu wzbogacamy się na tyle by móc go wcześniej spłacić (np. za sprawą otrzymanego spadku lub pomyślnego inwestowania). W tym wypadku musimy poważnie rozważyć nasze możliwości, ponieważ przedterminowe uregulowanie należności nie jest dla banku korzystne i z tego powodu obarczone będzie karą.

Sorbet brzoskwiniowy – przepis

Brzoskwinie to owoc uniwersalny. Świetnie nadają się do zapiekania w cieście biszkoptowym, francuskim, istnieje przepisy na serniki z brzoskwiniami, brzoskwiniowe lody, a nawet na przygotowanie z nich nadzienia do drobiowego mięsa. Nikogo więc nie zdziwi przepis na brzoskwiniowy sorbet.

Zobacz też

Jakie warzywa na nowalijki? Czy są zdrowe?

Wiosna często kojarzy się nam z nowalijkami – warzywami pojawiającymi się najwcześniej w danym roku. Świeży szczypiorek, sałata czy młoda rzodkiewka to nie tylko oznaki wiosny, ale także najbogatsze źródło witamin, upiększające nasze talerze.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: